Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
19/03/2024 - 04:50

Praca w nocy: czy zawsze należy się dodatkowe wynagrodzenie. Czy można pracować wyłącznie w nocy

Przepis y kodeksu pracy dość szczegółowo regulują zarówno sam czas pracy jak i wynagrodzenie jakie się za pracę w poszczególnych okresach należy. Takim wyjątkowym okresem czasu pracy jest praca w nocy. Co do zasady ogranicza ona rozmiar pracy rozliczany w skali całej doby – gdy praca w dzień łączona jest z pracą w nocy – ponadto nocna praca wymaga od pracodawcy wyższej zapłaty.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca ustalając rozkład czasu pracy określa porę nocną, która obejmuje osiem godzin pomiędzy 21.00 a 7.00.

Kiedy praca uznawana jest za pracę w nocy

Jeśli twój rozkład czasu pracy obejmuje: w każdej dobie co najmniej trzy godziny pracy w porze nocnej, co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jesteś pracującym w nocy.

Co to oznacza? Wtedy twój czas pracy nie może przekraczać osiem godzin na dobę, jeżeli wykonujesz prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca jest zobowiązany poinformować właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Czy można pracować wyłącznie w nocy

Z formalnego punktu widzenia żadne przepisy ustawy Kodeks pracy nie zabraniają pracodawcy zatrudniania pracownika tylko w porze nocnej.
W takiej sytuacji pracodawca musi jednak pamiętać o przestrzeganiu normy czasu pracy – nie może zostać przekroczonych osiem godzin pracy na dobę, jeżeli pracownik wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Od tej żelaznej reguły są jednak następujące wyjątki, które dotyczą:

  • pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Jednak nie można również zatrudniać w tym trybie pracowników, którzy zostali wymienieni wprost w Kodeksie pracy.

To znaczy, że w godzinach nocnych cały czas (ani sporadycznie) nie mogą pracować:

  • kobiety w ciąży,
  • pracownicy opiekujący się dzieckiem do 4 lat bez ich zgody,
  • pracownicy młodociani,
  • pracownicy niepełnosprawni bez ich zgody i pozytywnej opinii lekarza medycyny pracy.

Jakie wynagrodzenie należy się za pracę w nocy

Za pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Istnieje wiele zawodów, których wykonywanie wiąże się z pracą w godzinach nocnych. Jednak w odniesieniu do niektórych grup pracowników zabronione jest bezwzględnie świadczenie przez nich pracy w nocy.

Niekiedy pracodawca może skierować pracownika do pracy w porze nocnej tylko za zgodą pracownika lub po wyrażeniu zgody przez lekarza.   [email protected]) fot. schauhi/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu