Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
28/01/2024 - 18:45

Waloryzacja emerytur 2024. GUS podał dane o inflacji: jakiego wskaźnika waloryzacji należy oczekiwać?

Główny Urząd Statystyczny oficjalnie już podał, że średnioroczna inflacja w 2023 roku wyniosła 11, 4 proc. Natomiast tak zwana inflacja emerycka – ustalana głównie dla celów wyliczenia wskaźnika rocznej waloryzacji emerytur i rent, była wyższa i wyniosła 11,9 proc.

Do kompletu, by poprawnie ustalić wskaźnik rocznej waloryzacji świadczeń potrzeba jeszcze danych o przeciętnym wynagrodzeniu, ale te GUS poda dopiero w lutym.

I dopiero w pierwszej dekadzie lutego okaże się czy najniższa emerytura wyniesie 1 777,46 zł poczynając od marca 2024 r. – przy wskaźniku waloryzacji 11,9 proc., czy będzie nieznacznie wyższa, jeśli ostatecznie wzrost przeciętnego wynagrodzenia ten wskaźnik podwyższy.

Znamy już średnią inflację oraz inflację emerycką w 2023 roku

11,9 proc. - tyle wyniosła średnioroczna inflacja emerycka w 2023 r., według poniedziałkowych danych GUS. Ogółem - czyli dla wszystkich gospodarstw domowych, a nie tylko emerytów i rencistów - ten wskaźnik wyniósł 11,4 proc. To ważne dane, bo wyższa z tych liczb (a więc w tym roku 11,9 proc.) jest podstawą wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w danym roku. Tym samym już wiadomo, że emerytury i renty od 1 marca 2024 r. urosną przynajmniej o 11,9 proc.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 proc., ale to dlatego, że w roku odniesienia inflacja była bliska przez krótki okres nawet 20 proc.

Nowe dane GUS: co znaczą dla wskaźnika waloryzacji emerytur

Jesteśmy coraz bliżej stuprocentowej pewności co do wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur w marcu 2024 roku. GUS podał już dane o inflacji, które brane są pod uwagę przy ustalaniu tego wskaźnika, teraz trzeba czekać do 9 lutego kiedy to GUS poda dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Zaraz potem rząd poda oficjalnie wskaźnik waloryzacji, a ZUS zacznie szykować operację waloryzacji emerytur, rent i innych świadczeń, któ®e ustawowo podlegają waloryzacji z dniem 1 marca każdego roku.

Pewne jest, że wskaźnik waloryzacji nie będzie niższy niż11,9 proc., a najbardziej prawdopodobne, że wzrost średniej krajowej „dołoży” do tego jeszcze 0,2 proc.i ostatecznie wskaźnik waloryzacji wyniesie 12,1 proc., a więc tylko o 0,2 proc. mniej niż zakładano w budżecie szykowanym jeszcze przez stary rząd.

Grafika - wyliczenia własne

By przybliżyć jak mogą wyglądać emerytury po marcowej waloryzacji 2024, policzyliśmy je po waloryzacji według dwóch wariantów: niższego 11,9 proc. i wyższego oszacowanego przez nas na 12,1 proc.

Oczywiście kwoty są brutto, ZUS przed wypłatą pobierze z nich 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne, a od świadczeń wyższych od 2 500 zł dodatkowo zaliczkę na PIT.  ([email protected]) fot. louisehoffmann83/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu