Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
06/07/2022 - 12:10

Nowy Sącz: czegoś takiego nie ma w całym kraju. Upamiętnią 11 tysięcy Żydów

28 sierpnia w Nowym Sączu otwarty zostanie skwer pamięci sądeckich Żydów, zamordowanych w obozach koncentracyjnych w 1942 roku. To będzie wyjątkowe miejsce, gdzie znajdziemy ponad 11,5 tysiąca imion i nazwisk Żydów.

O skwerze pamięci ofiar zagłady w Nowym Sączu opowiedział Dariusz Popiela, autor przedsięwzięcia „Ludzie, nie liczby”. Czytaj więcej: Dariusz Popiela – kajakarz górski z wielkim sercem i pasją do historii. Od lat przywraca pamięć o Żydach

Oficjalne otwarcie skweru pamięci sądeckich Żydów zaplanowano na 28 sierpnia 2022 roku, na godzinę 16:00. Skwer znajduje się nieopodal Rynku, przy ulicy Jerzego Tymowskiego. 28 sierpnia to data szczególna. Osiemdziesiąt lat temu z Nowego Sącza odjechał ostatni pociąg, wiozący Żydów do obozu zagłady.

W nowym miejscu zostaną upamiętnieni sądeccy Żydzi zamordowani w 1942 roku przez niemieckiego okupanta. Dariusz Popiela nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących konstrukcji.

- Chcemy zostawić do końca element niespodzianki, bo takiego upamiętnienia nie ma w Nowym Sączu. Co więcej, nie ma czegoś takiego w całej Polsce – podkreśla nasz rozmówca. Popiela dodaje jednak, że konstrukcja nawiązywać będzie do pomnika w Bełżcu.

Zobacz również: Łukasz Połomski o śladach Żydów w Nowym Sączu i swojej największej gafie [WIDEO]

Potężny pomnik stojący w Bełżcu na terenie dawnego obozu zagłady, wspomina również o mieszkańcach Nowego Sącza i okolic. Nowosądecka konstrukcja będzie oczywiście dużo mniejsza, znajdzie się jednak na niej rekordowa liczba nazwisk.

Na ścianach upamiętnienia wyrytych zostanie ponad 11,5 tysiąca imion i nazwisk. – To wydawało się niemożliwe – mówi Dariusz Popiela. – Myśleliśmy, że będziemy w stanie odtworzyć jedynie nazwiska i to około 5 tysięcy nazwisk sądeckich Żydów. Tymczasem udało się przeczesać około siedmiu archiwów światowych i dotrzeć do imion i nazwisk ponad 11 tysięcy ofiar.

Nowosądecki skwer pamięci ofiar zagłady będzie więc ewenementem w skali kraju. Do tej pory nie powstało jeszcze żadne miejsce upamiętniające całą społeczność danej miejscowości.

Dariusz Popiela dodaje również, że skwer będzie uzupełniony ławkami i specjalnymi tablicami dotyczącymi historii Żydów i ich zagłady. – To będzie miejsce do refleksji, zadumy, ale też edukacji – zapowiada inicjator projektu „Ludzie, nie liczby”. Więcej informacji w materiale wideo. ([email protected])  







Dziękujemy za przesłanie błędu