Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
01/07/2022 - 10:50

Łukasz Połomski o śladach Żydów w Nowym Sączu i swojej największej gafie [WIDEO]

O nowym kwartalniku „Sądeczanin HISTORIA” opowiada Łukasz Połomski, sądecki historyk i redaktor naczelny numeru.

Drugi tegoroczny numer kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” w całości został poświęcony społeczności żydowskiej. Autorzy periodyku zabierają nas w podróż po regionie śladami Żydów.

- To numer, który z racji moich badawczych zainteresowań, jest mi szczególnie bliski – mówi Łukasz Połomski, redaktor naczelny kwartalnika historycznego, w letnim studiu „Sądeczanina”. Nowy numer jest wyjątkowy z kilku powodów.

Po pierwsze, jest to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy na temat społeczności żydowskiej naszego regionu. Po drugie, również data jego wydania jest szczególna, ponieważ nawiązuje do osiemdziesiątej rocznicy likwidacji gett na Sądecczyźnie i zagłady społeczności żydowskiej w sierpniu 1942 roku.

Ponadto, w spisie treści możemy zobaczyć nazwiska bardzo młodych autorów – to uczniowie sądeckich liceów i wolontariusze Sądeckiego Sztetlu. Wyjątkowy numer musi być również prezentowany w wyjątkowy sposób, dlatego w wielu miejscowościach naszego regionu odbędą się wyjazdowe spotkania autorskie.

Łukasz Połomski opowiada również o śladach Żydów w Nowym Sączu.

- Tych śladów w naszym mieście jest bardzo dużo. Myślę, że Nowy Sącz ma ich bogactwo, wbrew temu co się stało w czasie wojny. Inne miasta pozostały właściwie wszystkie pozbawione synagog. Jedynie Bobowa to jest miasto, które ma piękną synagogę, Grybów i Stary Sącz mają zrujnowane synagogi. U nas, w Nowym Sączu ta synagoga jest w fazie remontu, będzie kiedyś perełką – wymienia Połomski.

- Mamy poza tym bożnicę (żydowski dom modlitwy – przyp. red.), malutką synagogę, która mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 12. Jest cmentarz żydowski, nowy cmentarz przy ulicy Rybackiej i stary cmentarz, ogrodzony jesienią tamtego roku, przy ulicy Piotra Skargi. Jest też szpital żydowski na Kraszewskiego jest synagog dla Piekła (żydowskiego getta – przyp. red.) na ulicy Lwowskiej, gdzie dzisiaj jest biblioteka – dodaje sądecki historyk.

Skąd historycy czerpali źródła, przygotowując materiały do kwartalnika? Czy poglądy i stereotypy funkcjonujące w przestrzeni publicznej na temat Żydów przeszkadzały redaktorom w pisaniu? Jaką gafę popełnił redaktor Połomski w najnowszym numerze „Sądeczanin HISTORIA”? Zobaczcie materiał wideo, aby poznać odpowiedzi na te pytania. ([email protected], wideo: MP)







Dziękujemy za przesłanie błędu