Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
23/01/2021 - 13:15

Odszedł Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel

Scenariusze Chmielewskiego skierowane były przede wszystkim do dzieci i zawierały morał. Część treści, zwłaszcza aluzyjnych, mogli zrozumieć jedynie dorośli. Niektóre z tekstów mają dziś status kultowych (Tytus siedząc na kamieniu: "Myślałem i wymyśliłem bezmyślnik". Stawiać się go będzie przed zdaniem nie mającym sensu”, na dyskotece: "Czytałeś Norwida? – A kto go napisał?" i "Czemu stoisz zamiast tańczyć? Tańczę, to jest nowy styl tańca bezruchdance").

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim (pseudonim Jupiter). Po wojnie służył w Wojsku Polskim jako artylerzysta. Później pracował jako grafik w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". Pierwsze komiksy narysował w 1947 roku.
Kilka lat później wymyślił trójkę przyjaciół: małego, grubego i nieco przemądrzałego A'tomka, wysokiego, chudego i nieco zwariowanego Romka i szympansa Tytusa, którego ta dwójka uczłowieczała. Trio wspomagał swoimi niesamowitymi wynalazkami (zwłaszcza pojazdami) Profesor T. Alent. Trójka głównych bohaterów była harcerzami. W komiksie często pojawiał się sam autor jako Papcio Chmiel i z czasem ten pseudonim stał się  - obok charakterystycznej fryzury i wąsów - znakiem rozpoznawczym autora. 

Władze PRL piętnowały komiks ze względu na jego "imperialistyczne korzenie". Z tego powodu pierwszy komiks o Tytusie w kosmosie przeleżał w redakcji dwa lata. Kiedy w 1957 roku ZSRR wystrzeliło Sputnika w kosmos, nadarzyła się okazja do publikacji. Według anegdoty komiks utrzymał się w "Świecie Młodych", bo spodobał się dziewięcioletniemu synowi jednego z komunistycznych dygnitarzy. [...]   czytaj więcej: culture.pl
 

zdjęcie: www.gov.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu