Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
02/11/2022 - 17:00

Świadectwa charakterystyki energetycznej. Są nowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał niedawno przepisy zmieniające zasady funkcjonowania tzw. świadectw charakterystyki energetycznej. Sprawdźcie, co te zmiany oznaczają dla właścicieli nieruchomości w praktyce.

Świadectwa charakterystyki energetycznej. Są nowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości

Zobacz też: Tędy od jutra nie przejedziesz! U zbiegu Piłsudskiego i Nawojowskiej będą robić rondo

Jak czytamy w dokumentach zamieszczonych na stronie Kancelarii Prezydenta, zmiany dotyczą 4 ważnych zagadnień z zakresu prawa budowlanego i wynikają dyrektyw unijnych.

I tak świadectwa charakterystyki energetyki muszą być teraz wydawane nie tylko w formie papierowej, ale również elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.

Kopię takiego świadectwa będą mogły również osoby, które są właścicielami części budynku lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz sobie, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Czytaj – jeśli certyfikat „wyrabia” spółdzielnia mieszkaniowa, jej kopię może również otrzymać właściciel mieszkania w jej zasobie.

Każdy, kto taką charakterystykę sporządzi, musi nam też dostarczyć, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Oświadczenie takie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Zobacz też: Od teraz przegląd samochodu potrwa dłużej. Diagności mają więcej obowiązków

Ba, teraz przy sprzedaży nieruchomości podczas wizyty o notariusza musi być ujęta informacja o spełnieniu wymogu wynikającego z ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, polegającego na przekazaniu przez zbywcę świadectwa charakterystyki energetycznej nabywcy. - W ustawie wskazano, że notariusz odnotuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej. W przypadku nieprzekazania nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej notariusz pouczy podmiot obowiązany do jego przekazania o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku – brzmi fragment stosownego zapisu.

Na tych, właścicielach lub zarządcach budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 metrów kwadratowych, w którym są świadczone usługi dla ludności spoczął obowiązek umieszczania w widocznym miejscu w owym budynku kopi świadectwa charakterystyki energetycznej, o ile świadectwo dla tego budynku zostało sporządzone.

Kolejna ważna informacja – po wejściu w życie wspomnianych przepisów nawet umieszczając reklamę lub ogłoszenie w sprawie zbycia budynku lub jego części, trzeba podać wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.

Kolejna zmiana dotyczy przeprowadzania samej kontroli. Do tej pory mówiło się o kontroli kotłów o mocy cieplnej od 20 kW, a urządzeń chłodniczych o mocy większej niż 12 kW, natomiast uchwalone przepisy wprowadzają dodatkowo obowiązek kontroli systemów ogrzewania oraz połączonych systemów ogrzewania i wentylacji jak również dla połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o mocy chłodniczej ponad 70 kW.

Przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od podpisania ustawy. (oprac. [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info UM w NS)







Dziękujemy za przesłanie błędu