Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
01/01/2015 - 23:28

Zmarł Józef Hałas, Sądeczanin, wybitny malarz

We Wrocławiu zmarł dzisiaj (1 stycznia 2015 r.) artysta malarz, profesor Józef Hałas, Sądeczanin, uznawany za jednego z klasyków polskiej sztuki współczesnej. Miał 87 lat. Dwa lata temu został odznaczony Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza.
Profesor Hałas, oprócz obrazów olejnych, tworzył również gwasze, rysunki, mozaiki i witraże. Najbardziej znane cykle jego obrazów to m.in. Figury, Góry, Wnętrza, Przeciwstawienia, Piony - Skosy. Jego prace był pokazywane na ponad 300 wystawach w kraju i zagranicą.

**
Józef Hałas urodził się w 1927 r. w Nowym Sączu, był absolwentem II Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego. W 1949 r. rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta). Dyplom z malarstwa uzyskał w 1954 roku w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. W tym samym czasie wstąpił do ZPAP, w którym pełnił m.in.: funkcję członka Zarządu Głównego Sekcji Malarskiej. Brał udział w przełomowej Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Warszawie Arsenał’55. Współtwórca Grupy X (1956) i członek grupy Szkoła Wrocławska.

W latach 1958 - 2001 związany pracą dydaktyczną z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, gdzie utworzył Katedrę Kształcenia Ogólnoplastycznego na Wydziale Architektury Wnętrz i Projektowania Plastycznego. W latach 1984 - 1985 pełnił funkcję prorektora PWSSP, a 1985 roku objął Katedrę Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

W 1988 r. Józef Hałas uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego a w roku 1990 profesora zwyczajnego, był laureatem licznych nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki. W swoim dorobku miał ponad 300 wystaw indywidualnych i zbiorowych.

W 2006 r. za całokształt twórczości artysta został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis.

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największą w kraju kolekcję dzieł prof. Hałasa. Jego twórczość obecna jest również w przestrzeni stolicy Dolnego Śląska.

„Częstym motywem jego twórczości są zapamiętane z rodzinnych stron góry” – napisali autorzy „Encyklopedii Sądeckiej”.

Artysta od lat mieszkał we Wrocławiu, ale zawsze z sentymentem odwiedzał miasto swojego urodzenia. Przyznanie mu tarczy herbowej rada uzasadnia tym, że profesor "w najpiękniejszy sposób, bo w malarstwie, promuje Nowy Sącz, jego przyjazny klimat i urok okolic. Chętnie przyjmował też zaproszenia do udziału w wystawach nowosądeckiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Prezentował swoją twórczość w nowosądeckich galeriach.

- Całe moje malowanie jest powrotem do okolic dzieciństwa, tematów, zafascynowań, nawet do konkretnych przeżyć kolorystycznych. Zwłaszcza góry to fundament mojej sztuki. Uczuciowy związek z krainą dzieciństwa. Pewne cykle moich prac nazwałem: "N.S - czyli Nowe Struktury", albo "N.S. - Najważniejsze Słowa", a ostatnio cykl gwaszy zatytułowałem "NaSączanie" – tak o swoim malarstwie mówił profesor Józef Hałas. 10 lutego 2012 roku w „Sokole”, odebrał Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza, przyznaną przez rajców sądeckich.

Twoja twórczość lokuje się gdzieś na pograniczu konstruktywizmu i poetyki, ale przede wszystkim logiki twórczej. Obce ci są: gwałtowność, krzykliwość, wielobarwność. W swojej sztuce pracujesz tak jak kompozytorzy w ciszy swojej pracowni, modląc się swoimi obrazami do Wielkiego Konstruktora – takimi słowami określił sztukę Józefa Hałasa Krzysztof Kuliś.

**
O śmierci prof. Hałasa powiadomiła naszą redakcję Dorota Wolanin, harcmistrzyni ZHP Chorągiew Krakowka, Hufiec Nowy Sącz.

- Pan Profesor był związany ze środowiskiem harcesrskim naszgo hufa - mówi. - Był członkiem drużyny wodnej, jednej  pierwszych drużyn założonych w Nowym Sączu. Drużyna spotyka się każdego roku w maju nad Jeziorem Rożnowskim. Profesor był autorem znaczków okolicznościowych, wybijanych na okragłe rocznice. Na obecny 2015 rok przypada okrągła rocznica. Pan Profesor zdążył zrobić projekt logo...


(s)
fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu