Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 18 sierpnia. Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
11/02/2019 - 11:00

Sandecja: radni odrzucili prezydenckie pomysły. Pat trwa

Gorąco było na poniedziałkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Nowego Sącza. Choć była z dawna przygotowywana i poświęcona tylko Miejskiemu Klubowi Sportowemu Sandecja, jego finansowaniu i przyszłości, skończyła się niczym. Radni odrzucili prezydenckie pomysły wsparcia dla Sandecji. Kibice nie doczekali się rozwiązań, wyszli z sali obrad z okrzykami.Przeczytaj i obejrzyj relację z sesji na temat Sandecji

Przypomnijmy, że na ostatniej sesji radni zdecydowali się przenieść dyskusję na temat przyszłości Sandecji na sesję, która będzie poświęcona tylko i wyłącznie temu zagadnieniu.  

Przypomnijmy również, że na ostatniej sesji połączone kluby radnych PiS i „Wybieram Nowy Sącz” zgłosiły i wprowadziły do porządku obrad własny projekt uchwały, zobowiązujący prezydenta Ludomira Handzla do przedstawienia własnego pomysłu na funkcjonowanie spółki Miejski Klub Sportowy „Sandecja”. Już wtedy prezydent Handzel był gotowy to uczynić, ale radni woleli poświęcić temu problemowi oddzielną sesję.

Czytaj także: Sandecja: radni PiS czekają na pomysły prezydenta

Taki projekt uchwały „w sprawie określenia kierunków działania Prezydenta Nowego Sącza w zakresie pozyskania nowych źródeł finansowania działalności Miejskiego Klubu Sportowego „Sandecja” S.A. znalazł się w porządku obrad dzisiejszej sesji.  Wnioskodawcą jest prezydent Handzel.

W projekcie uchwały, jaką otrzymali wszyscy radni jest między innymi mowa o tym, że Rada Miasta Nowego Sącza określa kierunki działania prezydenta miast w zakresie pozyskania nowych źródeł finasowania działalności spółki MKS „Sandecja”.

Jakie warianty brane są pod uwagę?

Jednym z nich jest pozyskanie inwestora zdolnego do nabycia większościowego pakietu akcji MKSA „Sandecja” S.A., wybudowania  stadionu miejskiego z odpowiednim zapleczem zgodnie z wytycznymi miasta oraz dalszego kierowania spółką.

Kolejny wariant zakłada, że prezydent miasta podejmie działania zmierzające do pozyskania inwestora zdolnego do nabycia większościowego pakietu akcji MKS „Sandecja” oraz dalszego kierowania spółką. W projekcie uchwały, która została wprowadzona przez prezydenta miasta do porządku dzisiejszych obrad, jest także mowa o priorytetach. Jakich?

Ewentualny inwestor  będzie musiał zachować wszelkie symbole Miejskiego Klubu Sportowego „Sandecja” w szczególności: herb, nazwę, miejsca rozgrywek (Stadion im. ks. Władysława Augustynka, ul. Kilińskiego 47). Miasto będzie miało możliwość wydzierżawienia pozyskanemu inwestorowi  gruntów, znajdujących się w obrębie funkcjonowania stadionu wraz z terenami przyległymi – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Miasto będzie mogło także zezwolić pozyskanemu inwestorowi na prowadzenie działalności gospodarczej na wspomnianym terenie, pod warunkiem, że nie będzie ona godziła w dobro i interesy miasta oraz MKS Sandecja S.A.

Co stanie się, jeśli oba warianty nie wypalą? Jest i trzecie rozwiązanie. Najbardziej bolesne dla miasta. W projekcie uchwały, nad którą pochylą się dzisiaj radni czytamy:

„(…) Rada Miasta Nowego Sącza podejmie działania mające na celu dokonanie zmian w Uchwale Budżetowej Miasta Nowego Sącza na rok 2019 i przekaże na rzecz Spółki dodatkową kwoty 1 500 000,00 (1,5 mln] złotych celem umożliwienia Spółce spłat najpilniejszych zobowiązań finansowych”…

Przypomnijmy, że niedawno prezydent Ludomir Handzel mówił, że miasto przekaże w lutym kwotę miliona złotych na funkcjonowanie spółki. Teraz ta kwota zwiększyła się o pół miliona złotych.

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy m.in.:

- (…) Problemy finansowe nękające zarówno Klub, jak i kierującą nim Spółkę Akcyjną dotykają nie tylko sportowców ale nade wszystko Miasto Nowy Sącz. Ich rozwiązanie jest działaniem priorytetowym wymagającym kompleksowego podejścia do zaistniałej sytuacji. Niestety w uchwale budżetowej na rok 2019 kwota zagwarantowana t.j. 1 000 000,00 zł (słownie: jeden milion zł) jest niewystarczająca w sytuacji, gdy miesięczny koszt utrzymania Klubu wynosi około 880 000,00 zł (słownie: osiemset osiemdziesiąt tysięcy złotych 0/100). W związku z pogłębiającą się zapaścią finansową i koniecznością utrzymania Klubu na jak najwyższym poziomie podjęcie działań wymaga natychmiastowej reakcji Władz Miasta. Przedstawione w Uchwale metody mają na celu utrzymanie działania Klubu, lecz jego jak najlepszy rozwój, którego nie zapewni jedynie finansowanie ze środków Miasta”.

Czy znajdzie się strategiczny inwestor, albo inwestorzy, którzy będą zarządzać klubem?

[email protected], fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"