Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
26/05/2024 - 15:00

Dzień Matki. Dla mamy prócz życzeń może być taki prezent

Są jedyne i niezastąpione. Nasze mamy – wspaniałe, kochające, wyrozumiałe, „lek” na wiele problemów. One te wyjątkowe kobiety przyjmują najlepsze życzenia. Dzień Matki jest też świetną okazją, by zachęcić bliskie kobiety do regularnego badania piersi.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki raka piersi dla kobiet w wieku 45-74 lata.

- Regularne badanie piersi to szansa, by upewnić się, że jesteśmy zdrowe, a w razie niepokojących zmian rozpocząć leczenie na wczesnym etapie rozwoju choroby, gdy skuteczna terapia jest zdecydowanie łatwiejsza. Od listopada ubiegłego roku z profilaktycznej mammografii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia może korzystać jeszcze szersza grupa kobiet. Programem zostały bowiem dodatkowo objęte panie w wieku 45-49 i 70-74 lata – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Dzień Matki to świetna okazja, by zabrać mamę, siostrę czy ciocię na mammografię i zachęcać wszystkie panie do aktywnej profilaktyki – dodaje.

Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród małopolanek. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2021 r. na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 7,3 tys. mieszkanek naszego regionu. W niemal co czwartym przypadku był to rak piersi.

Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mogą one raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne. Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy zgłosić się do jednej z 33 pracowni stacjonarnych w regionie albo do mobilnego gabinetu – mammobusu.

Mammobusy docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły kontrolować swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni. Tylko do końca maja mammobusy zaparkują m.in. w Babicach, Żabnie i Brzeźnicy. Aktualny harmonogram ich postojów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.

Nasza analiza pokazuję, że w listopadzie i grudniu ub. roku – pierwszych dwóch miesiącach po rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi – w Małopolsce z możliwości takiej diagnostyki skorzystało 3,6 tys. kobiet w wieku 45-49 lat i 4,5 tys. w wieku 70-74. Dla 5 tysięcy z nich było to pierwsze badanie.

W tym roku do udziału w programie jest uprawnionych ponad 670 tys. Małopolanek. W okresie od stycznia do kwietnia tego roku w pracowniach stacjonarnych i mammobusach zbadały się blisko 34 tys. kobiet. To o ponad 9 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. U 19 tysięcy z nich potwierdziło się, że są zdrowe, Pozostałe czeka dodatkowa diagnostyka z powodu wykrytych zmian.

([email protected], fot. IM)







Dziękujemy za przesłanie błędu