Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
07/12/2018 - 11:35

Emerytury bez podatku. To możliwe, że odpuszczą nam ten haracz?

Czy emerytury i renty nie będą obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne? Debatują dziś nad tym posłowie. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożonym przez PSL na początku października. Jakie są realne szanse na zmiany? Prawnicy z biura analiz sejmowych, proponowane rozwiązania oceniają krytycznie.

Pod projektem podpisało się 140 tys. obywateli. Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązania wejście w życie ustawy spowoduje, iż emeryci i renciści będą otrzymywać świadczenia w kwocie brutto, nie obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne.Według polityków PSL, którzy obywatelski projekt złożyli  w sejmie, wpłynęłoby pozytywnie na sytuację finansową osób pobierających emerytury i renty.

-Spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa w sposób bezpośredni z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki zdrowotnej, jednak wzrost dochodów osób pobierających emerytury i renty zwiększy udział budżetu państwa z podatków od towarów i usług - czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj też Szykują nam drenaż kieszeni. Prąd idzie w górę i będzie cenowy armagedon  

Dziś w sejmie pierwsze czytanie ustawy. PSL  zapewnia, że sprawie nie odpuści, ale prawnicy z biura analiz sejmowych, proponowane rozwiązania oceniają krytycznie. W opublikowanym w sieci dokumencie czytamy, że pomysł emerytury bez podatku nie  poprawi sytuacji finansowej emerytów i rencistów, a projektowane  zmiany byłyby korzystniejsze dal tych, którzy otrzymują wyższe uposażenia.

- Prowadziłyby więc to do jeszcze głębszej polaryzacji dochodów tych, którzy otrzymujących najniższe świadczenia i tych o przeciętnych i ponad przeciętnych emeryturach co ze społecznego punktu widzenia może rodzić szereg napięć - oceniają prawnicy.

Poza tym - czytamy w dokumencie - projektowane zmiany uprzywilejowują emerytów i rencistów otrzymujących emerytury lub renty z krajowego systemu zabezpieczenia emerytalno-rentowego w stosunku do emerytów i rencistów otrzymujących emerytury z zagranicy, prokuratorów i sędziów w stanie spoczynku oraz osób osiągających dochody z innych źródeł przychodów, co może być uznane za niezgodne z Konstytucją RP.

W ocenie biura analiz sejmowych wprowadzenie projektowanych zmian spowoduje negatywne konsekwencje dla budżetu państwa w kwocie ok. 26 mld zł, na co składa się utrata dochodów z podatku dochodowego oraz wydatki na rekompensatę utraconych wpływów Narodowemu Funduszowi Zdrowia i jednostkom samorządu terytorialnego.

Czytaj też Jaki mają majątek dzieci sądeckich milionerów  

Specjalista ds. finansów publicznych z Biura Analiz Sejmowych dr Jacek Kulicki wskazuje, że nie tędy droga w szukaniu zwolnienia z podatku dochodowego.

"W obecnym systemie instrumentem realizującym najpełniej zasady powszechności, równości i sprawiedliwości podatkowej jest kwota wolna od podatku, której obecna konstrukcja umożliwia wyłączenie z opodatkowania dochodów nieprzekraczających 8 tys. zł rocznie oraz istotne obniżenie ciężaru podatkowego dla dochodów nieprzekraczających 13 tys.zł rocznie, a więc w wysokości porównywalnej z minimalną emeryturą i rentą.

[email protected] fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach