Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
29/08/2019 - 16:45

Jak Baza Usług Rozwojowych pomoże twojej firmie?

Jeśli prowadzisz firmę, wiesz, że tworzą ją przede wszystkim pracownicy. Ich kompetencje i zaangażowanie mają kluczowe znaczenie, dlatego warto w nich inwestować. Postaraj się więc o dofinansowanie szkoleń dla swoich pracowników. Najłatwiej skorzystać z Bazy Usług Rozwojowych.

Jak Baza Usług Rozwojowych pomoże twojej firmie?
Baza Usług Rozwojowych to interaktywne, przyjazne dla użytkownika, bezpłatne i bezpieczne narzędzie, gdzie firmy sektora MŚP
wyszukują najbardziej im potrzebne i dofinansowane z funduszy europejskich doradztwo, szkolenia bądź coaching z przebogatej oferty firm szkoleniowych i doradczych. Dostępne pod adresem: uslugirozwojowe.parp.gov.pl

Dlaczego ta forma pomocy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest tak istotna? Bo choć firmy te stanowią ponad 90 procent podmiotów gospodarczych zjednoczonej Europy i zatrudniają najwięcej osób, to właśnie one najczęściej mają największe kłopoty w dostępie nie tylko do kapitału, ale też najnowszych technologii i informacji.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, użyj Bazy Usług Rozwojowych, żeby przekonać się z jakich, współfinansowanych ze środków unijnych szkoleń lub doradztwa możesz skorzystać. Ty decydujesz i wybierasz. Nie wymaga to czasu ani wysiłku, bo Baza Usług Rozwojowych działa jak wyszukiwarka. Po prostu wybierasz tematykę szkoleń, odpowiedni dla ciebie termin i miejsce, a baza błyskawicznie przeszukuje tysiące ofert by wśród nich znaleźć tylko te, które najlepiej pasują do twoich potrzeb.

Jesteś pracownikiem? Przejrzyj bazę ofert, wybierz takie, które posłużą twojemu rozwojowi i poproś szefa by firma zamówiła je dla ciebie. Z oferty BUR mogą skorzystać też osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, ale tylko na zasadach komercyjnych, pokrywając samodzielnie wszystkie koszty.

Jakie obszary szkoleń i doradztwa zawiera Baza Usług Rozwojowych? Ekologia i rolnictwo, Finanse i bankowość, Informatyka i telekomunikacja, Języki, Medycyna i uroda, Prawo i administracja, Prawo jazdy, Rozwój osobisty, Techniczne, Usługi, Zarządzanie i organizacja. To tylko główne działy, zawierające w sobie kilkadziesiąt szczegółowych kategorii.

A jeśli mimo wszystko nie znajdujesz potrzebnej ci oferty szkoleń? Baza Usług Rozwojowych umożliwia ci zamieszczenie własnego ogłoszenia. Wystarczy, że opiszesz w nim swoje potrzeby rozwojowe, a dostaniesz ofertę „uszytą na miarę”. Możesz też zamówić mailowe powiadomienia o pojawiających się w bazie nowych szkoleniach, które będą spełniały określone przez ciebie kryteria.

Usługi rozwojowe to, poza szkoleniami, także e-learning, studia podyplomowe, doradztwo, coaching, mentoring, jak i egzamin, bądź usługa o charakterze zawodowym.

Jednak aby otrzymać wsparcie z funduszy unijnych, każda z usług musi być związana z celami rozwojowymi przedsiębiorstwa i przybliżać realizację jego celów biznesowych lub służyć podnoszeniu kompetencji i kwalifikacji zatrudnianych pracowników. Obowiązkowe w danej branży szkolenia (np. BHP) czy egzaminy (np. SEP) nie będą zatem dofinansowane.

Jak upewnić się, że otrzymasz dofinansowanie unijne? Poza wybraniem usług, należy znaleźć odpowiedniego Operatora. Operator to instytucja, która zajmuje się finansowaniem usług rozwojowych. Uwaga! Zasięg operatora obejmuje jedno województwo lub jego część. Musimy więc znaleźć Operatora w Małopolsce.

Dofinansowanie na usługi z Bazy Usług Rozwojowych przedsiębiorca otrzymuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), którym zarządza urząd marszałkowski. Wszystkie aktualne informacje na temat szczegółowych zasad udzielania wsparcia i listy Operatorów najszybciej można więc otrzymać w którymś z małopolskich punktów informacyjnych funduszy europejskich. Tam też znajdziemy odpowiedź na pytanie o kwoty dofinansowania. Na pewno będzie to przynajmniej 50 procent (a zazwyczaj więcej) kosztów usług.

Baza Usług Rozwojowych zawiera oferty jedynie fachowych firm doradczych i szkoleniowych, zweryfikowanych przez PARP i ocenianych przez przedsiębiorców, którzy skorzystali z tych usług. Dzięki temu możesz sprawdzić co inni przedsiębiorcy sądzą o firmie, z której usług szkoleniowych zamierzasz skorzystać. Wystawienie oceny usługi, z jakiej skorzystałeś jest nawet obowiązkowe. Lepiej o tym nie zapominać, bo konsekwencje dla zapominalskich obejmują nawet zwrot dofinansowania. Krótką ankietę otrzymuje każdy przedsiębiorca i jego pracownicy, którzy skorzystali z usług Bazy Usług Rozwojowych.

System jest sprawdzony, ponieważ Baza Usług Rozwojowych stanowi rozwiniętą wersję funkcjonującej przez 10 lat.

Sprawdź ofertę Funduszy Europejskich na Facebooku

Dofinansowanie mogą uzyskać wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMSP). Czy twoja firma należy do tej grupy, decyduje w pierwszej kolejności liczba pracowników oraz obroty. Dzięki temu kwalifikatorowi MSP sprawdzisz, czy twoja firma te spełnia warunki.

Przed skorzystaniem z dofinansowania usług rozwojowych warto też opracować plan rozwoju swojego przedsiębiorstwa. PARP prowadzi w tym celu wsparcie ekspercko-doradcze. Dzięki udziałowi w projekcie można uzyskać profesjonalną analizę własnej działalności i rzetelne doradztwo, otrzymać plan rozwoju, który pozwoli na wybranie usługi rozwojowej, dopasowanej do potrzeb firmy i dzięki któremu łatwiej osiągnąć zamierzone cele biznesowe.

Wsparcie ekspercko-doradcze pozwoli też uzyskać dokument, zwiększający wiarygodność przedsiębiorcy w kontaktach z partnerami biznesowymi. Tu znajdziesz listę firm, które realizują we współpracy z PARP takie działania doradcze.

Dzięki funduszom unijnym szkolenia i doradztwo stały się dostępne nie tylko dla największych firm, ale też dla małych przedsiębiorców. W latach 2007–2013 skorzystało z nich ponad 310 tys. przedsiębiorstw i ponad 1,5 mln ich pracowników. Jeśli nie korzystałeś z dofinansowania unijnego do szkoleń i doradztwa, masz jeszcze taką możliwość z pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych PARP, gdzie wciąż dostępne są nowe środki.

Przedsiębiorstwa oferujące swym pracownikom podnoszenie kwalifikacji lub przekwalifikowanie dzięki jakościowym, profesjonalnym programom szkoleniowym, mogą przystąpić do corocznego konkursu o Nagrodę: „Szkolenia w pracy”. Tegoroczni zwycięzcy dostaną m.in. zaproszenie na Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Helsinkach i promocję w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej.

Zobacz też: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Telefoniczna pomoc konsultantów pod numerem: 801 808 108

Pytaj!

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy do szkoleń, bezpłatnie informacje otrzymasz od konsultantów Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich listę i adresy w Małopolsce znajdziesz na stronie:  http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl ([email protected]) Fot. Pixabay

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu