Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
06/11/2020 - 15:40

Dr hab. Marcin Przybyła wyjaśnił fenomen odkryć na Górze Zyndrama

Dr hab. Marcin Przybyła na konferencji dla uczestników klastra "Knossos Północy" mówił dlaczego znaleziska na Górze Zyndrama są tak ważnym odkryciem.
dr hab. Marcin Przybyła prof.
UJ
w
Zakładzie Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza Instytut Archeologii Uniwersytetu
Jagiellońskiego
Dr hab. Marcin Przybyła prof. UJ w Zakładzie Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego był prelegentem na piątkowej konferencji online dla uczestników klastra "Knossos Północy". Mówił o archeologicznym dziedzictwie kulturowym jako szansie dla rozwoju turystyki. Dziedzictwie, którego istnienia do niedawna nawet nie podejrzewaliśmy - fortyfikacji z wczesnej epoki brązu, które mają ponad 3500 lat. - Ludność, która je stworzyła przybyła z południa, z terenów dzisiejszej Chorwacji - mówił.

 Zobacz także: Dr Anna Góral: Stworzenie szlaku Knossos Północy to dobry pomysł

Następnie, dr Przybyła wyjaśnił czym jest archeologiczne dziedzictwo kulturowe oraz, że podlega ono ochronie prawnej. Jego promocja przynosi korzyści również mieszkańcom. - By obiekt ten mógł być wypromowany, musi być zaangażowanie lokalnej społeczności i władz. Wokół takich obiektów trzeba stworzyć legendę, historię, która będzie przygotowywać ludzi do tego, z czym się zetkną. Jeśli chodzi o znaleziska w Maszkowicach może to być fakt utrzymywania kontaktów z innymi cywilizacjami  - mówił prof. Przybyła. Zanim pojawią się turyści, mieszkańcy i władze gminy muszą uwierzyć, że to atrakcyjne miejsce. Obiekty, te podlegają szczególnej ochronie, a interwencje archeologiczne to okazja do poszerzenia dziedzictwa kulturowego danego regionu. 
 

Dr Przybyła mówił również o odbudowie zniszczonych zabytków. Jako przykład podał Akropol w Atenach, który został ponownie wzniesiony z pierwotnego materiału oraz zrekonstruowaną od podstaw osadę w Biskupinie. Jak postępować w takich sytuacjach wyjaśniają ustalenia międzynarodowe - Karta Wenecka i Deklaracja w sprawie zachowania Genius Loci. W przypadku odkryć na Górze Zyndrama zachowanych zostało jednak bardzo wiele szczegółów co jest prawdziwym ewenementem na skalę światową. (MP), fot.: PM, screen konferencja "Knossos Północy"
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu