Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
27/07/2021 - 14:20

Mularczyk do Handzla: panie prezydencie do roboty! [WIDEO]

Za niecały rok wojsko upomni się o tymczasową przeprawę, a nowego mostu na Kamienicy jak nie było, tak nie ma. Zamiast tego są przepychanki o brak pieniędzy na jego budowę. Prezydent Handzel wini za to wojewodę, który pieniądze obiecał, ale ich nie dał. Na te skargi odpowiada poseł Arkadiusz Mularczyk, który gromi Ludomira Handzla za to, że miasto chce ubiegać się o pieniądze na inwestycje z rządowego programu Nowy Ład, ale na tej liście nie ma budowy mostu. Zamiast tego jest remont ratusza.

Mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych miejscowości znowu zostaną bez mostu na Kamienicy? Za niecały rok wojsko upomni się o tymczasową przeprawę, a pieniędzy na budowę nowej jak nie było, tak nie ma.  Miasto miało je otrzymać ze środków na usuwanie skutków powodzi z puli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 18 mln, widniała jako pierwsza na resortowej liście. Teraz okazało się, że te nadzieje spełzły na niczym. 

Wicewojewoda małopolski Józef Leśniak w rozmowie z „Sądeczaninem” wyjaśniał, że w połowie kwietnia ministerstwo zmieniło reguły dotyczące rozdzielania funduszy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. - Według nowych zasad wszelkie straty, muszą zostać zgłoszone w tym samym roku budżetowym, w którym wystąpiły -  mówił  Leśniak i tłumaczył, że szansę na zdobycie pieniędzy na nowy most daje rządowy program inwestycji strategicznych, w ramach Nowego Ładu, z którego będą mogły korzystać samorządy.Więcej na ten temat  można przeczytać w artykule Nie będzie obiecanych pieniędzy na nowy most na Kamienicy. Sytuacja jest patowa

W tym przypadku kwota dofinansowania sięga aż 95 procent, a nie, jak w przypadku funduszu powodziowego, 80 procent. - Niebawem będzie można składać kolejne wnioski mówił wicewojewoda.

Prezydent Ludomir Handzel zamierza jednak od decyzji wojewody złożyć odwołanie. -  Liczymy na to, że te pieniądze uda się odzyskać – oznajmił podczas konferencji prasowej i podkreślił, że obietnica została złożona publicznie, a miasto już opracowało dokumentacje inwestycji.

Te szanse na uzyskanie pieniędzy rozwiewa poseł Arkadiusz Mularczyk. - Wszyscy wiemy co się wydarzyło w ciągu poprzednie go roku. Był locdown, wiele firm przestało funkcjonować i rząd podjął decyzje o wypłacie przedsiębiorcom miliardów złotych w ramach tarczy antykryzysowej.Te pieniądze trzeba było skądś zabrać, między innymi z rezerw na usuwanie skutków powodzi. Dlatego teraz ich nie ma.

Odnosząc się do skargi prezydenta na niedotrzymaną prze wojewodę obietnicę Mularczyk wytknął prezydentowi Handzlowi, że miasto zamierza się ubiegać o pieniądze na inwestycje z rządowego programu Nowy Ład, ale na tej liście nie ma budowy most Kamienicy, jest za to remont magistratu.  

- Jestem za tym, żeby ratusz remontować,  jednak w takiej sytuacji trzeba zmienić inwestycyjne priorytety. Skoro nie ma szansy na budowę mostu ze środków na usuwanie skutków powodzi, władzę miasta powinny się ubiegać o pieniądze z Nowego Ładu -  Jeśli nie mamy drożnej komunikacji między dużą częścią powiatu a Nowym Sączem, to ta sprawa wymaga ciągłych zabiegów władz miasta, w szczególności przygotowania projektów z różnych ministerstw, na przykład z resortu rozwoju czy infrastruktury – mówił poseł.  - Tam trzeba składać wnioski i jestem przekonany, że środki uda się pozyskać. Tak więc panie prezydencie do roboty! Nie narzekać na rząd, bo rząd robi co może.  Władze Nowego Sącza powinny zająć się tymi problemami, które dla mieszkańców są najważniejsze. A najważniejszą sprawą nie jest remont ratusza, ale budowa mostu.

Przypomnijmy, że wedle zapowiedzi prezydenta Ludomira Handzla miasto zamierza złożyć wnioski na dofinansowanie z rządowego programu trzech inwestycji. Poza remontem magistratu na tej liście jest jeszcze budowa wschodniej obwodnicy i boiska ze sztuczną murawą w osiedlu Zawada. W sumie to 185 milionów złotych.

Co dalej z mostem na Kamienicy? - Nie będę ustawał w tym, aby pieniądze na budowę nowej przeprawy pozyskać – mówił prezydent Handzel podczas konferencji prasowej dotyczącej planowanych w ramach Nowego Ładu inwestycji.Pytany o to, co się stanie w sytuacji, jeśli wojsko nie zgodzi się na przedłużenie terminu użyczenia tymczasowego mostu, odpowiedział, że będzie zmuszony wydać polecenie rozebrania konstrukcji. To cię też zainteresuje Most w Kurowie ma już wszystkie liny. Jak oni je naprężają? [ZDJĘCIA] 

Pieniędzy na budowę nowego mostu nie ma,  tymczasową konstrukcje trzeba rozebrać… sytuacja jest więc patowa. ([email protected]) fot, jm. Wideo Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu