Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
08/12/2022 - 14:10

Wyburzają most na Kamienicy. Jak oni to robią w korycie rzeki [WIDEO][ZDJĘCIA]

Jedyne co zostaje po skuwanej górnej betonowej płycie to powyginane pręty stali zbrojeniowej. Stary most na Kamienicy, na osiedlu Zawada, znika w oczach. Wreszcie ruszyło wyburzanie uszkodzonej przeprawy. W jej miejsce stanie nowa.

Po kawałku znika uszkodzony most na Kamienicy w Nowym Sączu

- No wreszcie zabrali się za wyburzanie starego mostu, mówią mieszkańcy osiedla Zawada. Ponoć mieli zacząć na początku listopada, zaczęli w grudniu.  Ciekawe jak szybko uwiną się z ta robotą – zastanawia się mieszkający nieopodal Krzysztof Oleksy.

Jak na razie aura sprzyja ekipie fachowców, którzy pracują w korycie rzeki. Ogromna koparka ze specjalistyczną głowicą skuwa górną betonową płytę.  Jedyne co po niej zostaje to powyginane pręty stali zbrojeniowej.

- Usuwamy też metalowe belki – mówi jeden z fachowców. Potem młotem hydraulicznym wyburzymy podpory. Jak mówią robotnicy, most całkiem zniknie trzy tygodnie.

czytaj też Na trzy dni zamykają kolejną sądecką drogę. Którędy wytyczyli objazdy

 

Mieszkańcy i kierowcy mają już dość wojskowej przeprawy

Na razie mieszkańcy domów przy Kamiennej, także z Jamnicy i ci, którzy jadą od strony Kamionki Wielkiej i Grybowa, są skazani na tymczasową przeprawę, którą postawiło wojsko. Nieprzyjemny odgłos żelastwa, który słychać pod kołami samochodów przypomina, że to tylko prowizorka, a nie prawdziwy most. Prowizoryczny będzie też przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów, którzy do tej pory korzystali z zamkniętego dla aut starego mostu. Teraz na metalowej konstrukcji pojawiło się zbite z desek pobocze.

czytaj też Gigantyczna budowa niedaleko Sącza. Wyrastają z ziemi betonowe konstrukcje [WIDEO][ZDJĘCIA]

Ile jeszcze to wszystko może potrwać – denerwuje się,  mieszkaniec sąsiadującej z sądeckim osiedle Zawada mieszkaniec Jamnicy Krzysztof Oleksy.

Ta prowizorka trwa już ponad dwa lata. Najpierw pęknięte dwa dźwigary przeprawy na Kamienicy przez blisko pół roku podpierała tymczasowa, metalowa konstrukcja. Kiedy przyszła fala deszczu, wystarczyło kilka godzin i spieniona woda górskiej rzeki wściekle uderzyła w plątaninę rur i zamieniła most w wiszącą katastrofę. 

czytaj też Centrum sportu na hektarach pod Sączem. Wielka hala ze strzelnicą już gotowa [WIDEO][ZDJĘCIA]

Co z tą  budową nowego mostu?

Potem most był zamknięty na długie miesiące i mieszkańcy kilku ulic osiedla Zawada i okolicznych miejscowości musieli jechać ponad dwadzieścia kilometrów, okrężną drogą do Nowego Sącza, albo wsiadać w pociąg. Najpierw była mowa o budowie nowego mostu, potem miasto zdecydowało się na postawienie tymczasowej przeprawy przez wojsko.

czytaj też Jak nie być frajerem po sądecku? Kwiatkowski w starostwie, Konieczek w Newagu dobrze to wiedzą

Co z tą budową nowego mostu z prawdziwego zdarzenia? Ma ruszyć zaraz po wyburzeniu starego.  Nowy, z trzema przęsłami, ma mieć osiemdziesiąt cztery  metry długości, dwa pasy jezdni, każdy o szerokości czterech  metrów i ścieżkę pieszo rowerową. Przebudowane zostaną także drogi dojazdowe do nowej przeprawy. ([email protected]) wideo, fot.jm

Wyburzają uszkodzony most na Kamienicy
Jedyne co zostaje po skuwanej górnej betonowej płycie to powyginane pręty stali zbrojeniowej. Stara konstrukcja znika w oczach. W jej miejsce stanie nowa.


Dziękujemy za przesłanie błędu