Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
11/07/2023 - 17:00

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+. Projekt ustawy jest gotowy, ale prawo do leków dopiero w 2024 roku?

Wcześniej minister zdrowia Andrzej Niedzielski deklarował, że poszerzenie grona osób uprawnionych do bezpłatnych leków może nastąpić już od września 2023 r. Jednak dopiero w poniedziałek 11 lipca projekt ustawy w tej sprawie został przyjęty przez Radę Ministrów i ma być przesłany do Sejmu,

Teraz wszystko zależy od tempa prac legislacyjnych. Bywały ustawy, które procedowano w całości – od pierwszego czytania i prac w komisjach po uchwalenia – na jednym posiedzeniu Sejmu. Ale równie dobrze projekt może dopiero we wrześniu trafić na obrady plenarne polskiego parlamentu.

Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek 11 lipca projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Leki refundowane w całości dla seniorów i dzieci

Rząd chce, aby więcej osób mogło skorzystać z programu bezpłatnych refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Chodzi o osoby, które ukończyły 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Obecnie z bezpłatnych leków mogą korzystać seniorzy po ukończeniu 75 lat. Po zmianie, program obejmie ok. 16 mln osób. Więcej leków zostanie także wpisanych na listę produktów, które będą dostępne bezpłatnie. Przyjęte rozwiązania są realizacją zapowiedzi z maja 2023 r.

Kto teraz dostanie darmowe leki

Z darmowych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, które są wpisane na listę refundacyjną, będą mogły korzystać także osoby po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Katalog bezpłatnych produktów zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków będzie sukcesywnie rozszerzana.

Z programu bezpłatnych leków refundowanych skorzystało dotąd ok. 4 mln seniorów w wieku 75+. Od września 2016 r. do końca 2022 r., seniorzy zaoszczędzili w aptekach łącznie ponad 4,3 mld zł.

Dzięki nowemu rozwiązaniu, z programu bezpłatnych leków będzie mogło skorzystać ok. 11,5 mln kolejnych osób, z czego ok. 7 mln dzieci i młodzieży.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu