Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
04/02/2014 - 11:00

Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska

W czwartek (6 lutego) w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach odbędzie się konferencja „Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska”. Będą poruszane zagadnienia właściwego przygotowania inwestycji, zagadnienia technologiczne, rozwiązania prawodawstwa polskiego i Unii Europejskiej, dobre praktyczne rozwiązania. Można będzie posłuchać opinii fachowców: technologów, inwestorów i użytkowników biogazowni rolniczych.
Biogazownia rolnicza to zespół urządzeń i budowli, w których - dzięki procesowi sterowanej fermentacji beztlenowej biomasy roślinnej i odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, uzyskuje się biogaz jako odnawialne źródło energii. Następnie w procesie spalania tego gazu otrzymujemy ciepło lub prąd elektryczny, a pozostałości z fermentacji są cennym nawozem organicznym dla użyźniania upraw rolniczych lub do produkcji ziemi kompostowej. Najważniejsze zalety biogazowni rolniczych to:
- utylizacja biomasy roślinnej i zwierzęcej oraz bioodpadów jest prowadzona w sposób kontrolowany,
- zapobieganie emisji gazów do atmosfery takich jak CO2, H2S, NH3, CH4 i innych,
- fermentacja beztlenowa jest bardziej efektywna energetycznie niż np. biopaliwa,
- jest to stabilniejsze źródło energii niż energia słoneczna i wiatrowa,
- dodatkowy dochód dla rolników i ożywienie gospodarcze terenów wiejskich,
- podczas produkcji „zielonej energii” nie powstają żadne odpady.
Biogazownie w Polsce nie mają dobrej passy. W rejestrze przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem biogazu rolniczego mamy ok. 30 biogazowni, natomiast w sąsiednich Niemczech wybudowano już ponad 7 tysięcy takich instalacji.
Mieszkańcy naszego kraju generalnie są przeciwni tego typu inwestycjom, obawiają się uciążliwości zapachowej, zagrożenia wybuchem gazu, zwiększenia ruchu samochodów i ciągników w terenach zabudowanych, zniszczenia dróg, spadku atrakcyjności i wartości działek budowlanych, które znalazłyby się w sąsiedztwie biogazowni.
Kilkaset planowanych inwestycji zostało oprotestowanych na różnych etapach przygotowania do budowy lub po jej rozpoczęciu, kolejne lokalizacje zapewne będą też blokowane. Tak więc niska akceptacja społeczna jest najważniejszą barierą w powstawaniu biogazowni rolniczych. Celem konferencji jest przekazanie rzetelnej wiedzy z zakresu biogazowni rolniczych, obalenie wielu mitów oraz wyjaśnienie obaw panujących w społeczeństwie na ten temat.
Konferencja jest częścią projektu organizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w Warszawie we współpracy z wszystkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego w Polsce, dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna obejmująca rolników, przedstawicieli samorządów lokalnych i mieszkańców terenów wiejskich. Zaproszenia na Konferencję są rozprowadzane wyłącznie poprzez doradców ds. OZE w Powiatowych Biurach Doradztwa Rolniczego MODR.
(jg)
Źródło: MODR
Fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu