Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
17/12/2023 - 20:00

BioLNG – paliwo nowej generacji powstające z…Zdziwicie się

BioLNG, czyli skroplony biometan, to zyskujące na popularności paliwo odnawialne wykorzystywane przez różne sektory przemysłu. Popyt na nie rośnie gwałtownie w całej Europie. Niemcy coraz częściej zdają się dostrzegać potencjał tego paliwa. Powstają nawet linie autobusów z silnikami napędzanymi na ten gaz. Czy bioLNG to rzeczywiście paliwo nowej generacji?

Czytaj także: Ogień to straszny żywioł. To był wyścig z czasem

Biogaz, uważany za odnawialne źródło energii, jest gazem powstającym z biomasy. Biogaz zawiera metan (CH4), może więc być spalany. Spalanie biogazu może być również uzasadnione w procesach technologicznych, w których podczas wytwarzania innego produktu potrzebna jest duża ilość energii cieplnej o wysokich parametrach i pochodzeniu ze źródeł odnawialnych.

W związku ze wzrostem cen wszystkich nośników energii, coraz częściej rozważa się wykorzystanie biogazu w różnych systemach ciepłowniczych. Biogaz może być również wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji. W języku polskim nie udało się jeszcze wyklarować nazewnictwa procesów technologicznych związanych z biogazem. Często występują określenia takie jak: uzdatnianie, uszlachetnianie, separacja, albo modernizacja biogazu.

Zgodnie z założeniami europejskich koncernów. BioLNG będzie biopaliwem nowej generacji, co podwójnie zalicza się do realizacji celu OZE, w przeciwieństwie do biopaliw produkowanych obecnie z upraw rolnych, np. rzepaku. Biogaz jest obecnie produkowany m.in. z: wywaru pogorzelnianego, gnojowicy, pozostałości z owoców i warzyw, kiszonki z kukurydzy, odpadów z przetwórstwa spożywczego, wysłodków buraczanych i przeterminowanej żywności. Niemieccy rolnicy zwracają zwłaszcza uwagę na skuteczność gnojówki pozyskiwanej z hodowli krów.

Czytaj także: Taki nowoczesny budynek wpisze się w Nowy Sącz. Co w nim będzie?

Na stronie niemieckiego koncernu agriKomp może przeczytać, że według ekspertów popyt na biogaz będzie tylko rósł, przede wszystkim w sektorze paliwowym w wyniku krajowych limitów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Biogazownie to prawdziwie wszechstronne urządzenia. Produkują biogaz z prawie wszystkich dostępnych w regionie pozostałości organicznych, takich jak obornik, gnojowica, bioodpady, resztki z produkcji żywności, odpady restauracyjne, słoma lub poplony, które muszą być wykorzystywane w szczególności w rolnictwie ekologicznym.

Biometan można przetworzyć na paliwo bezpośrednio na miejscu w biogazowniach. Skoncentrowanie się na lokalnym pozyskiwaniu materiałów do produkcji biogazu stwarza dodatkowe plusy. Tworzy to regionalny obieg surowców, wartość dodana pozostaje w całości w regionie, a obieg CO2 jest zrównoważony.

W ciągu ostatnich 30 lat w Niemczech zbudowano około 9500 biogazowni. Około 200 z nich jest podłączonych do sieci gazowej. Wszystkie pozostałe produkują energię elektryczną i dostarczają ją do sieci energetycznej.

Gdyby wszystkie elektrownie były wyposażone w instalację skraplania, można by zastąpić 20% dzisiejszego zużycia oleju napędowego. Biogaz może być produkowany z odpadów organicznych w każdym kraju. Jeśli stosunek gruntów rolnych do produkcji biogazu w Niemczech zostałby zastosowany do całego świata, a bioLNG zostałby wyprodukowany w celu zastąpienia oleju napędowego, globalne emisje spowodowane przez człowieka zostałyby zmniejszone o 12 proc.

Czytaj także: Ma domy, mieszkania i... To dorobek prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm, które promują pojazdy napędzane bioLNG jest NEOBus z Badenii-Wirtembergii. Innowacyjny projekt NEOBus jest finansowany w ramach programu Biogospodarki i Programu Inwestycyjnego dla Obszarów Wiejskich finansowanego przez Ministerstwo Żywności, Obszarów Wiejskich i Ochrony Konsumentów Badenii-Wirtembergii.

NEOBus to sieć sześciu instytucji partnerskich. Ich wspólnym celem jest produkcja biogazu z gnojowicy, obornika i odpadów oraz wykorzystanie go jako paliwa w transporcie publicznym. Autobusy z napędem dostosowanym do bioLNG z marką NEOBus już kursują między miejscowościami w Badenii-Wirtembergii. Okazuje się, że wbrew narracji wielu tzw. „zielonych” aktywistów, hodowle krów i innych zwierząt mogą mieć pozytywny wpływ na zrównoważoną gospodarkę.

Stefan Kasprzyk, ISW, Fot.1815691/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne.

Źródła:

  • https://gas.info/gas-im-energiemix/mobil-verkehr/cng-antrieb/cng-tankstellen
  • https://biogas2biomethan.de/?gclid=EAIaIQobChMIg6300p_DggMVEy0GAB2QiA8gEAAYAiAAEgIXbfD_BwE
  • https://www.dena.de/fileadmin/dena/Dokumente/Pdf/LNG_Taskforce/20211018_FactSheet_BioLNG_2021.pdf
  • https://www.neobus.bio/
  • https://wysokienapiecie.pl/79075-biometanownia-orlenu-biolng/
  • https://magazynbiomasa.pl/biolng-w-polsce-technologie-koszty-i-zapotrzebowanie/






Dziękujemy za przesłanie błędu