Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
15/01/2021 - 16:35

Bunt jest zgodny z prawem - zapewniali politycy Konfederacji w Zakopanem

Przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość zorganizowali w Zakopanem konferencję prasową, na której przedstawili ustawę antylockdownową. Politycy odnieśli się również do planowanego przez niektórych przedsiębiorców ponownego otwarcia swoich działalności gospodarczych. To nie jest bunt niezgodny z prawem – mówił poseł Konrad Berkowicz.

Coraz głośniejszy jest temat otwierania kolejnych, zamkniętych do tej pory, branż gospodarczych. Przedsiębiorcy deklarują taką chęć, mimo przedłużenia rządowych obostrzeń w tym zakresie do końca stycznia. To właśnie m.in. tego dotyczyła piątkowa konferencja prasowa Konfederacji Wolność i Niepodległość w Zakopanem.

Rozpoczęła się około godziny 12:00. Udział wzięli w niej lokalni działacze partii, przedstawiciele firm z Podhala oraz posłowie– Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak. Skrytykowali oni decyzje rządu i zaznaczyli, że bez przedsiębiorców gospodarka nie jest w stanie działać. W ich opinii rząd oprócz śmiertelności wirusa powinien spojrzeć także na śmiertelność gospodarki, która umiera od nadmiaru przepisów i jej wygaszania przez lockdown.

- To nie jest bunt niezgodny z prawem. Mówiliśmy od początku, że rozporządzeniem, zgodnie z konstytucją nie można zakazać prowadzenia działalności gospodarczej, nie można zakazać swobodnego poruszania się po kraju, teraz potwierdziło to już kilka wyroków sądu - mówił poseł Konrad Berkowicz

Zobacz także: Krynica i góralskie veto. Protest przed pijalnią i szybka reakcja radnych

Krzysztof Bosak przedstawił natomiast zapisy ustawy antylockdownowej, której projekt ma zostać przedstawiony na przyszłotygodniowym posiedzeniu sejmu. Składa się ona z pięciu filarów.

- Po pierwsze, zniesienie ograniczenia wszystkich branż. Po drugie, zniesienie kar administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców. Po trzecie, zniesienie przepisów pozwalających cofać pomoc publiczną dotychczas udzieloną za łamanie tych bezprawnych obostrzeń.

Po czwarte, zniesienie obowiązku zwrotu środków z Państwowego Funduszu Rozwoju i po piąte, zniesienie możliwości odmawiania pomocy na podstawie tego, czy ktoś korzysta z konstytucyjnej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, czy z niej nie korzysta – mówił poseł Bosak. 

To jak duże rozmiary osiągnie bunt przedsiębiorców przeciwko obostrzeniom pokaże najbliższa przyszłość. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Organizator)Dziękujemy za przesłanie błędu