Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
01/09/2023 - 07:00

Centralna Informacja Emerytalna – prezydent podpisał ustawę o aplikacji obsługującej wszystkich pieniądzach na emeryturę

Prezydent podpisał ustawę z dnia7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Ma ona na celu dostęp każdego przyszłego emeryta do zgromadzonych w jednym miejscu informacji o pieniądzach na emeryturę. Pozwoli też wyliczyć, ile będziemy mieli świadczeń ze wszystkich możliwych źródeł.

Ustawa ma krótkie wakacje legislacyjne – jej przepisy wejdą w życie już w 14 dni po opublikowaniu czyli zapewne pod koniec września br.

Sprawdzisz jaką emeryturę dostaniesz z każdego filaru

Najważniejszą usługą elektroniczną świadczoną w ramach Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) będzie zapewnienie dostępu do informacji emerytalnej, w tym do informacji o posiadanych produktach emerytalnych, aktualnym stanie zgromadzonych środków emerytalnych oraz ich szacowanym wpływie na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych, czyli emerytur z systemów publicznych (ZUS, w tym OFE i KRUS), i świadczenia wypłacanego przez instytucje finansowe i inne podmioty prywatne (IKE, IKZE, PPE, PPK).

CIE będzie bowiem przedstawiać użytkownikowi zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach:

  • filar publiczny – na który składają się przede wszystkim system powszechny prowadzony przez ZUS oraz KRUS;

  • prywatny filar pracowniczy, współtworzony lub tworzony przez pracodawców – na który składają się konta w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE);

  • prywatny filar indywidualny – na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).

Pracownicze Plany Kapitałowe fundamentem systemu

Za pomocą systemu CIE będzie możliwa aktualizacja danych osobowych poprzez dokonanie elektronicznej dyspozycji danych, które zostaną przekazane do wszystkich instytucji, w których konta ma zainteresowany. Ustawa nie wprowadza zmian w zasadach gromadzenia oszczędności emerytalnych, a reguluje jedynie dostęp do informacji o nich za pomocą strony internetowej i aplikacji na telefony komórkowe (aplikacji mobilnej).

Warunkiem dostępu do usług świadczonych w ramach CIE będzie założenie profilu CIE. Założenie profilu i korzystanie z usług będzie nieodpłatne i dobrowolne.

Podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie funkcjonowania CIE, w tym budowę, utrzymanie i rozwój systemu CIE będzie Polski Fundusz Rozwoju Portal. Będzie on także odpowiadał za prowadzenie działań o charakterze informacyjnym, edukacyjnym oraz promocyjnym. PFR Portal został obowiązany do umożliwienia ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji integracji systemu mObywatel z systemem CIE, w zakresie niezbędnym do zapewnienia zainteresowanym korzystania z usług elektronicznych świadczonych za pomocą systemu CIE w aplikacji mObywatel.   ([email protected]) fot. Pexels/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu