Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
08/05/2019 - 13:20

Chcą zamienić taczki na teczki w prawie budowlanym. Poważnie

Prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po 5 latach, większe bezpieczeństwo pożarowe, takie zmiany w prawie budowlanym proponuje ministerstwo inwestycji i rozwoju. Jak przekonuje wiceminister Artur Soboń, który w resorcie pilotuje nowelizację ustawy. Zamiast taczki z projektami, wystarczyć ma zaledwie kilka teczek.

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego trafi teraz do konsultacji- zapowiada minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nad propozycjami zmian w ustawie pracował zespół ekspertów doradzających ministrowi. Wiele rozwiązań, które znajdą się w projekcie wynika z rekomendacji zespołu.

- Ze względu na kompleksowość zmian rekomendacje będą wprowadzone w dwóch etapach. Najpierw zajmiemy się nowelizacją Prawa budowlanego, później nową ustawą o planowaniu przestrzennym – mówi Kwieciński.

Najistotniejszą zmianą dla budujących będzie zmniejszenie ilości  dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie.

Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek. Do wniosku będzie dołączał bowiem tylko uproszczony projekt” – zapewnia wiceminister Artur Soboń, który w resorcie inwestycji i rozwoju pilotuje nowelizację ustawy.

Czytaj też Bez sąsiada za płotem domu nie wybudujesz. Rząd szykuje zmiany w prawie

Projekt techniczny zawierający między innymi rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne będzie składany w urzędzie na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z 4 do 3.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek już powstał i był użytkowany. Wprowadzało to niepewność prawną. Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć.

Czytaj też Idzie koniec wieczystego użytkowania i...problem ze sprzedażą mieszkań?

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom skuteczniej egzekwowany będzie, przewidziany w Prawie energetycznym, obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Te zmiany wynikają z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Projektant będzie sprawdzał czy budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Jeśli przedsiębiorca zarządzający siecią będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do sieci, zapłaci karę za każdy dzień zwłoki. W projekcie ustawy znajdzie się też zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Ważna zmiana poprawiająca bezpieczeństwo budynków dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. huśtawki w parku i inne obiekty małej architektury w przestrzeni publicznej.

Czytaj też Śmierć gimnazjalistek w escape roomie. Czy to się może zdarzyć w Nowym Sączu?

Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu