Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 czerwca. Imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta
12/05/2023 - 06:35

Chcesz mieć niższe ceny prądu w 2023 r. Kto, jak i do kiedy musi złożyć wniosek by skorzystać z zamrożonych stawek

Przepisy ustawy o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku nakazują by wniosek w tej sprawie złożyć jak najszybciej, ale nie później niż do 30 czerwca 2023 r. Warto też pamiętać, że gospodarstwa domowe oszczędnie gospodarujące prądem mogą liczyć dodatkowo na 10-proc. bonifikatę

W 2023 r. gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną bez podwyżki cen za prąd, ale pod warunkiem, że nie przekroczą rocznego limitu 2 tys. kWh.

Zamrożone ceny prądu dla gospodarstw domowych: jakie limity

Dla kilku grup gospodarstw domowych ten limit został podwyższony. I tak rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny korzystają z zamrożenia cen prądu do limity 3 tys. kWh rocznie. Natomiast jeśli w rodzinie jest osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, limit roczny dla tej rodziny wynosi 2,6 tys. kWh. Ponadto podwyższony do 3 tys. kWh limit dotyczy gospodarstw rolnych.
Przepisy ustawy nakazują też złożyć wniosek, a ściślej oświadczenie o spełnianiu warunków do zamrożenia cen prądu.


Oświadczenie składa się przedsiębiorstwo energetycznemu dostarczającemu energię – ale tylko w przypadku uprawnienia do podwyższonego do 2,6 tys. kWh lub 3 tys. kWh limitu.

Jak złożyć wniosek w sprawie zamrożenia cen prądu

Wniosek można złożyć drogą elektroniczną przez ePUAP z wykorzystaniem profilu zaufanego. Można jednak skorzystać z usług tradycyjnej poczty, albo złożyć osobiście.
Wzory takich oświadczeń są dostępne na stronach internetowych przedsiębiorstw energetycznych.


Ponieważ oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe informacje, do oświadczenia dołącza się kserokopię lub skan (droga elektroniczna) dokumentu uprawniającego do podwyższonego limitu, odpowiednio: Karty Dużej Rodziny, orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 r.


Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorstwo energetyczne jest uprawnione do tego by wezwać zainteresowaną osobę do przedstawienia oryginału takich dokumentów.

Upust w rachunku za zaoszczędzoną energię elektryczną

Przywołana ustawa zawiera też zapis, że jeżeli między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie energii o 10 proc. lub więcej w porównaniu z okresem
1.10.2021-31.12.2022 r., to sprzedawca prądu powinien mu zaoferować 10-proc. upust w cenie energii elektrycznej sprzedawanej w 2024 r.


Dlatego warto już teraz zgromadzić – na wypadek ewentualnej reklamacji przy braku upustu – faktury za energię dostarczaną od 1 października 2021 do chwili obecnej i dokładać do nich dokumenty otrzymywane na bieżąco. . ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu