Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
24/04/2023 - 18:00

Czy będzie 300 plus dla wdów i wdowców? Decyzja już zapadła

Jest już projekt forsowanej przez Lewicę ustawy o podwójnej emeryturze dla wdów i wdowców, jest też obywatelska petycja wprowadzenia po śmierci współmałżonka 300 plus. Nad tą drugą propozycją dyskutowali w Senacie. Decyzja już zapadła.

Jaki jest pomysł Lewicy na  rozwiązanie finansowych problemów wdów i wdowców, którzy po śmierci współmałżonka nie są w stanie związać końca z końcem? Obywatelski projekt ustawy, który właśnie trafił do Sejmu zakłada, że wdowa lub wdowiec mogliby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.  Więcej na ten temat piszemy w artykule Wielkie zmiany dla wdów i wdowców. Dostaną nawet 7600 złotych?

300 plus dla wdów i wdowców. Jak miałoby to wyglądać  

Jest też  propozycja innego rozwiązania. Do  Senatu  jakiś czas temu trafiła obywatelska petycja, zakładająca wprowadzenie specjalnego dodatku dla wdów i wdowców.

Chodzi o 300 zł dodawanych każdego miesiąca do emerytur czy rent rodzinnych wdów lub wdowców, którzy trwali z związku małżeńskim ze zmarłym małżonkiem co najmniej 45 lat.

Jak jest teraz? Po śmierci współmałżonka nie można odziedziczyć jego emerytury. Wolno jedynie zdecydować czy chce się  dostawać swoje świadczenie, czy też  85 proc. dotychczasowej emerytury nieżyjącego męża czy żony.  To tak zwana renta rodzinna. Najczęściej korzystają z niej kobiety, które statystycznie żyją dłużej. Ponieważ zazwyczaj rezygnują z pracy na czas wychowywania dzieci,  zwykle mają niższe  świadczenia.

Pomysł nie podoba się resortowi rodziny

Jak podaje dziennik „Fakt” krytyczną opinię w sprawie wprowadzenia specjalnego dodatku dla wdów i wdowców wyraził podczas posiedzenia komisji sejmowej przedstawiciel resortu rodziny, który wprost stwierdził, że nie ma szans na wprowadzenie takiego świadczenia.

 - Źródłem finansowania świadczeń jest fundusz składek pracowników i pracodawców. W obecnych przepisach mamy dodatek pielęgnacyjny i dla sierot zupełnych, oba są świadczeniami o charakterze ubezpieczeniowym. W systemie emerytalnym brak jest miejsca dla preferencji – wskazywał  cytowany przez  dziennik Zbigniew Wasiak z resortu rodziny. - Wprowadzenie nowych dodatków do emerytury dla wybranych grup ubezpieczeniowych doprowadziłoby do naruszenia reguły, bo nie miałyby one pokrycia w składce.

Klamka zapadła

Jak podaje „Fakt”, wątpliwości co do propozycji wprowadzenia świadczenia 300 plus dla wdów i wdowców mieli też senaccy prawnicy. W ich opinii dodatek 300 plus dla wdów i wdowców mógłby naruszać zasadę równości. Z kolei zdaniem senatorów, uzależnienie przyznania świadczenia od długości trwania małżeństwa byłoby niesprawiedliwe wobec osób z krótszym stażem małżeńskim i osób samotnych. Ostatecznie senatorowie zdecydowali o zakończeniu prac nad petycją. To oznacza, że projekt ustawy, zakładający wprowadzenie dodatku 300 plus dla wdów i wdowców, nie powstanie. ([email protected]) fot. BS







Dziękujemy za przesłanie błędu