Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
10/12/2018 - 11:10

Czy wigilia Bożego Narodzenia będzie dniem wolnym od pracy?

W ten wyjątkowy w polskiej tradycji dzień, nie ma ustawowo wolnego. Nie ma rady. Trzeba iść do pracy. Czy to się może zmienić? Do sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie.

Wigilia Bożego Narodzenia jest zwyczajnym dniem pracy, ale w polskiej tradycji już 24 grudnia rozpoczynamy świętowanie. Żeby zasiąść wieczorem w rodzinnym gronie, w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdę, trzeba poświęcić dużo czasu i wysiłku w przygotowanie wigilijnej wieczerzy, a niektórzy muszą cały dzień spędzić w podróży, żeby na czas dojechać do bliskich. To dlatego  mnóstwo ludzi bierze w tym dniu urlop.

Czytaj też Jak to jest z tą pracą w Sączu? Firmy mają wolne etaty a oni są bez roboty 

Niektóre firmy i instytucje skracają w wigilię dzień pracy, albo dają pracownikom wolne. Wszystko jednak uzależnione jest od ich dobrej woli.  Czy w przyszłym roku to się zmieni?

Do sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie autorstwa klubu PSL. Ludowcy wskazali, że Wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Czytaj też Szykują nam drenaż kieszeni. Prąd idzie w górę i będzie cenowy armagedon  

W uzasadnieniu projektu zostały przywołane wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl, z której wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny. To - według autorów  projektu dowodzi, że zdecydowana większość pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii.

W uzasadnieniu wskazano również, że zmiany w ustawie nie wpłyną na budżety jednostek samorządu terytorialnego, może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa. W opinii wnioskodawców możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o ok. 600 mln zł.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym roku.

[email protected] fot. Jm 

.

 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI