Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
21/08/2022 - 07:00

Czyje jest drewno z twojego lasu? Komu zgłosić wycinkę: nadleśniczy podpowiada

Nadleśnictwa sprawują nadzór nie tylko nad lasami państwowymi, ale również prywatnymi. Planowaną wycinkę drzewa we własnym lesie trzeba więc zgłosić do odpowiedniego leśniczego. Jak to zrobić i co nam grozi, gdy tego nie zrobimy:

- Nadleśnictwo Nawojowa prowadzi nadzór nad lasami niepaństwowymi. Obliguje nas do tego specjalne porozumienie ze starostwem – mówi Nadleśniczy Wojciech Kurzeja.

Właśnie dlatego drewno wycinane w prywatnym lesie musi zostać bezwzględnie zaewidencjonowane przez pracowników Nadleśnictwa. Wycinkę trzeba również zgłosić do odpowiedniego leśniczego.

Ile drzewa można wyciąć z własnego lasu?

- Rozmiar użytkowania, czyli ilość drewna do wycięcia z lasu prywatnego, określa uproszczony plan urządzenia lasu – tłumaczy Kurzeja. Dokument ten przygotowywany jest dla każdej gminy przez Biuro Urządzania Lasu.

Każdy gospodarz posiada taki dokument dla swojej działki ewidencyjnej. Zazwyczaj osoby prywatne są świadome, jaką ilość drzewa mogą wyciąć rokrocznie z własnego lasu. Jeśli chcą pozyskać więcej drewna, muszą złożyć odpowiedni wniosek do starostwa.

- Starostwo zwraca się wtedy do Nadleśnictwa, które sprawuje nadzór nad lasami w ich imieniu. Nasi pracownicy weryfikują w terenie czy stan lasu pozwala na zwiększenie wycinki – dodaje nasz rozmówca.

Nie przegap: Kolejne głuszce trafiły do nawojowskich lasów. To ptaki zagrożone wyginięciem [ZDJĘCIA]

Gdzie zgłosić wycinkę drzewa z prywatnego lasu?

Bez względu na to, czy drewno zostanie wykorzystane na cele opałowe czy inne, wycinka musi zostać zgłoszona do odpowiedniego organu.

W Nadleśnictwie Nawojowa pracuje dwóch leśników odpowiadających za lasy niepaństwowe. Jeden z nich opiekuje się lasami po stronie nawojowskiej, a drugi po stronie grybowskiej.

- Co miesiąc wysyłamy do urzędów gmin informacje – z poleceniem wywieszenia na tablicy informacyjnej – w jakich dniach i godzinach w poszczególnych gminach leśnicy przyjmują interesantów - tłumaczy Wojciech Kurzeja.

Gospodarze mogą umówić się z leśniczym, dzwoniąc na podany w ogłoszeniu numer telefonu. Wtedy umawiają się na spotkanie w terenie, aby omówić szczegóły wycięcia, odbioru i zalegalizowania drewna.

Sprawdź również: Ile kosztuje drewno opałowe? Trzeba na nie czekać, a kolejka się wydłuża

Drewno z prywatnego lasu musi zostać odebrane

Po wycięciu drzewa z prywatnego lasu, odbierze je pracownik Nadleśnictwa. Zalegalizowanie surowca polega na zmierzeniu jego długości, średnicy i nabiciu specjalnego numeru, który jest w kolorze niebieskim. Po tych czynnościach gospodarz może zabrać własne drewno do domu bądź je sprzedać.

Co grozi za niezgłoszenie wycinki we własnym lesie?

Nielegalne pozyskanie drzewa z własnego lasu uznawane jest za wykroczenie. Sprawy takie rozpatrywane są przez sąd. Właściciel musi liczyć się z zapłatą grzywny i przepadkiem drewna. Więcej szczegółów tutaj: Zabiorą drewno i wlepią karę, jeśli nie zgłosisz wycinki we własnym lesie ([email protected], fot. SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu