Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
19/07/2015 - 14:45

Debata o Brexit i reformie Unii Europejskiej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy

Organizowane od ponad 20 lat krynickie Forum Ekonomiczne jest największym i najważniejszym spotkaniem liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku zaproszeni goście rozmawiać będą m.in o reformie Unii Europejskiej.
Exit (ang. wyjście) to ostatnimi czasy najczęściej odmieniane słowo w Unii Europejskiej. Obecnie w gorączkowej atmosferze ważą się losy Grexit – opuszczenia strefy euro przez Grecję – a na horyzoncie widać już kolejne „wyjście”, tym razem już całkowite i – co istotniejsze – dobrowolne. Do 2017 r. bowiem Brytyjczycy zdecydują w referendum czy chcą zostać w UE, czy też wolą Brexit.

Patrząc na wyniki ostatnich badań opinii publicznej, należy się spodziewać, że Wielka Brytania może opuścić UE. Obawy są tym bardziej uzasadnione, gdy weźmie się pod uwagę wyniki majowych wyborów parlamentarnych, w których Konserwatyści uzyskali absolutną większość, pozwalającą na stworzenie samodzielnego rządu. Referendum ws. Brexit było jednym z głównych postulatów wyborczych Torysów. Należy przy tym pamiętać, że premier Cameron nie dąży do wyjścia z Unii, tylko do jej głębokiej reformy, zakładającej szereg zmian pogłębiających wspólny rynek, upraszczających regulacje i wspierających handel. Podstawowym pytaniem dotyczącym Brexitu jest zatem: jak Unia Europejska może przekonać Brytyjczyków do pozostania? A jeśli to się nie uda – kto więcej straci na Brexicie?

Obok sytuacji w Grecji, Brexit i postulowane przez Camerona reformy są obecnie jednym z najpoważniejszych wewnętrznych wyzwań stojących przed Unią Europejską. Tematu tego nie może zatem zabraknąć podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy. Uczestnicy debaty Brexit – Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii czy Wielka Brytania bez Unii Europejskiej? spróbują znaleźć odpowiedź na wymienione powyżej pytania. Rozważą również potencjalne polityczne i ekonomiczne skutki, jakie przyniosłoby ze sobą pierwsze w historii odłączenie się kraju członkowskiego od Unii Europejskiej, zarówno dla Wspólnoty, jak i dla samej Wielkiej Brytanii.

Udział w panelu potwierdzili m.in. Jill Evans, brytyjska europosłanka z ramienia Plaid Cymru; Dominic Hannigan, przewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej w irlandzkim parlamencie; Philippe Legrain, doradca ds. gospodarczych przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso (2011-2014), Andras Vertes, przewodniczący ośrodka badań polityczno-ekonomicznych GKI z Węgier oraz dr Tim Oliver z The London School of Economics. Patronat nad dyskusją objął londyński think-tank Federal Trust for Education and Research.

BOS
Fot: arch. 






Dziękujemy za przesłanie błędu