Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
29/04/2020 - 12:00

Dłużnicy ZUS i biznesowi debiutanci też mogą mieć umorzone składki

Mamy bardzo dobre wieści dla tych, którzy i przed epidemią koronawirusa mieli problem z terminowym opłacaniem stawek z tytułu ubezpieczeń społecznych. Okazuje się bowiem, że w ślad za ostatnimi rządowymi decyzjami z tarczy antykryzysowej skorzystać może również część dłużników ZUS i ci, co w biznesie zadebiutowali dopiero w lutym lub marcu tego roku.

Dłużnicy ZUS i biznesowi debiutanci też mogą mieć umorzone składki

Ten lid brzmi pięknie, prawda? Ale i tu są pewne obostrzenia i ograniczenia. Ze zwolnienia nie mogą bowiem skorzystać firmy, które w 2019 roku miały zadłużenie z tytułu składek za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy a o pomoc wynikającą z tarczy antykryzysowej  mogą się ubiegać jedynie firmy, które podpisały z ZUS umowę ratalną (przed 31 grudnia 2019 roku) lub nie opłacały składek np. przez 6 miesięcy.

- Przedsiębiorcy, którzy mieli zaległości w 2019 roku poniżej 12 miesięcy, mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek. Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy firma nie regulowała należności przez 3 lub 6 miesięcy – doprecyzowuje Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego, by zaraz potem wytłumaczyć powody. - Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacenia należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Ta pomoc może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na 31 grudnia 2019 roku nie znajdował się w trudnej sytuacji, ale dopiero później popadł w kłopoty z powodu epidemii COVID-19.

Kolejna ważna informacja - w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą i ubiegają się o świadczenie postojowe nie ma znaczenia stan rozliczeń z tytułu składek.

Zobacz też: Znamy już szczegóły starosądeckiej tarczy antykryzysowej. Radni są jednomyślni

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszają do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 tys. 681 zł, czyli przychodem nie wyższym niż 300 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Ale na tym nie koniec wprowadzonych w tarczy antykryzysowej 2.0 zmian. Dzięki kolejnym o zwolnienie z płacenia składek mogą ubiegać się również firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. - W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 procent kwoty składek, które wykazują w deklaracjach rozliczeniowych – zaznacza Szaniawska.

Uprawnienie do zwolnień przyznano również spółdzielnie socjalne. I co bardzo istotne w ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób, które zgłaszają do ubezpieczeń.

A na koniec dobre wieści dla biznesowych debiutantów - ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Dodatkowo przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez takie firmy ZUS nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu