Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
09/05/2023 - 06:35

Dodatkowe badania dla kierowców seniorów przed wznowieniem prawa jazdy. Unia wdraża program Wizja Zero

Osoby, które ukończyły 65. rok życia składające wniosek o przedłużenie prawa jazdy będą musiały przejść dodatkowe badania psychologiczne. A to dopiero początek urtudnień, któe dla kierowców seniorów chce wprowadzić Unia Europejska w ramach planu Wizja Zero.

Wizja Zero to cały program unijny, który ma zapobiegać śmiertelnym wypadkom na drogach a działania skierowane na seniorów stanowią jedynie jego większą całość.

Nowy wniosek o prawo jazdy: utrudnienia dla seniorów

Nieprzypadkowo UE podejmuje działania wobec osób w wieku emerytalnym. Wszelkie badania dotyczące wypadków wskazują, że właśnie ta grupa wiekowa powoduje wypadki, których ilość jest porównywalna z najmłodszymi czyli niedoświadczonymi kierowcami w wieku 18-24 lat.


Dodatkowe badania psychologiczne dla osób w wieku powyżej 65, lat chcących występować w roli kierowcy samochodu mają na celu sprawdzić przede wszystkim jego umiejętność koncentracji.
W przypadku gdy testy nie zostaną zaliczone pomyślnie, nastąpi odmowa ponowienia prawa jazdy.

Osoby w wieku emerytalnym: trudniej o uprawnienia do kierowania autem

Na tym jednak nie koniec. Plan Wizja Zero zakłada też inne sankcje na osoby po 65 roku życia, które siadają za kierownicą, które – o ile obowiązkowe badania dla osób 65+ wnioskujących o ponowienie prawa jazdy od początku 2024 roku są już zdecydowane – znajdują się na etapie dyskusji.


Jedno z nich zakłada, że osobom w wieku powyżej 65 lat prawo jazdy będzie wydawane tylko na okresy pięcioletnie i po upływie tego okresu, występując o odnowienie uprawnień do kierowania pojazdem senior znów będzie musiał zbadać poziom swojej koncentracji. Jest zresztą pomysł, by tych testów i badań było więcej.


Dodatkowo po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia kierowcy musieliby  przechodzić specjalny kurs odświeżający wiedzę o przepisach ruchu drogowego,


Z kolei inny z analizowanych projektów  idzie jeszcze dalej i przewiduje, że po ukończeniu 75. roku życia każdy kto chce kierować autem będzie musiał sprawdzać swoją sprawność umysłową i fizyczną co roku, a kierowcy w wieku 65-75 lat, co dwa lata. ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu