Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
12/10/2023 - 14:30

Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Polityka lekowa, szczepienia i inne priorytety zdrowotne dla Polski i Europy

Tematyka zdrowotna należy do jednych z dominujących zarówno podczas kolejnych konferencji Forum Ekonomicznego w Karpaczu, jak i w ciągu roku – w ramach Forum ochrony Zdrowia. Z jeszcze większą siłą wybrzmi zapewne podczas kolejnej edycji konferencji, która odbędzie w Karpaczu we wrześniu 2024 roku.

Stanie się tak choćby dlatego, że w pierwszej połowie 2025 roku Polska przejmie po raz drugi przejmie prezydencję w Radzie UE. Współpracować w realizacji priorytetów będzie z Danią i Cyprem, tak jak za czasów pierwszej swojej prezydencji w 2011 roku.

Warto odnotować, że ewentualne priorytety zdrowotne na polską prezydencję w Radzie UE były omawiane podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

O ich wyborze dyskutowali w Karpaczu: prof. Piotr Czauderna, dr Radosław Sierpiński, dr Roman Topór-Mądry, dr Grzegorz Cessak, prof. Przemysław Mitkowski, dr Adam Maciejczyk, prof. Jarosław Pinkas, prof. Andrzej Fal, Aleksandra Sienkiewicz, prof. Mieczysław Walczak, prof. Anna Latos-Bieleńska, Artur Białkowski, Krzysztof Kopeć, prof. Marcin Moniuszko, prof. Małgorzata Janas-Kozik i prof. Małgorzata Myśliwiec.

– Patrząc na relatywnie krótki czas tej prezydencji, chcielibyśmy wykorzystać to, że oczy Europy są zwrócone na Polskę do zacieśnienia współpracy w regionie Trójmorza. Możemy zacieśnić współpracę naukową, współpracę w zakresie badań klinicznych, szczególnie w onkologii. Mamy takie poczucie, że ten czas warto spożytkować na to, żeby budować partnerstwa w regionie Trójmorza, tym bardziej, że to są systemy ochrony zdrowia, które borykają się z bardzo podobnymi problemami, z jakimi my się borykamy. Będziemy starali się utworzyć programy finansowania tak, żeby to był spójny mechanizm, gdzie każdy kraj płaci za swoją część badania klinicznego, swoją część projektu, a to składa się na duże, międzynarodowe badanie. Wydaje mi się, że to jest taka siła, którą możemy wytworzyć w relatywnie krótkim okresie, ale która będzie trwała dłużej – proponował w Karpaczu 2023 Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Polityka lekowa to nie tylko system refundacji

Spośród wielu wątków podejmowanych w materii zdrowotnej podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego szczególną uwagę obserwatorów przyciągnęły dwa wątki: polityka lekowa i szczepienia.

W panelu „Nowe wyzwania w polityce lekowej państwa” uczestniczyli: Mateusz Oczkowski (Ministerstwo Zdrowia), Marcin Czech (Instytut Matki i Dziecka), Łukasz Szmulski (Ministerstwo Zdrowia), Jarosław Frąckowiak (PEX – Pharma Sequence), Filip Urbański (NFZ), Małgorzata Gałązka-Sobotka (Uczelnia Łazarskiego), Jakub Łęcki (Biuro Rzecznika Praw Pacjenta), Maciej Miłkowski (Ministerstwo Zdrowia).

– To, co mogłyby w przyszłości uczynić te działania jeszcze bardziej profesjonalnymi, to stworzenie całego systemu, aby monitorować rzeczywisty rezultat podejmowanych działań, wykorzystanie tego dokumentu jako narzędzia w długotrwałym planowaniu i koordynowaniu systemu. Element refundacji to jedynie wycinek tego dokumentu. Trzeba podkreślić jego interdyscyplinarność; wiele działań powinno toczyć się równolegle. Musimy zwiększyć dostępność kadr i działania profilaktyczne, edukację, upodmiotowić farmaceutów – postulowała w Karpaczu dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Dorośli powinni przypomnieć sobie wagę szczepień

Uczestnicy panelu „Nowoczesne podejście do profilaktyki zdrowotnej – rola szczepień w XXI w.” zwrócili z kolei uwagę przede wszystkim na fakt, iż szczepienia są ważne nie tylko dla dzieci, ale także dorośli powinni przestać bagatelizować ten problem.

Konieczność stosowania szczepionek w odniesieniu dorosłych wynika choćby z faktu, że zwiększa się liczba osób starszych – postęp medycyny znacząco wydłużył długość życia zaś szczepienie uważane jest za najbardziej efektywną kosztowo interwencję zdrowia publicznego zaraz po dostępie do czystej wody.

Paneliści przekazali swoje rekomendacje szczepionek, które powinny być priorytetem przy podejmowaniu decyzji o udostępnianiu ich dorosłym pacjentom i obejmowaniu publicznym finansowaniem w Polsce. Do wyboru (według sytuacji na wrzesień 2023 roku) mieli: kleszczowe zapalenie mózgu, krztusiec/błonica/tężec, meningokoki A, C, W, Y, meningokoki B, odra/świnka/różyczka, ospa wietrzna, poliomyelitis, półpasiec, RSV, WZW A, WZW B.

Przypomnijmy, że w XXXII Forum Ekonomicznym, które miało miejsce w dniach 5-7 września 2023 roku, wzięło udział 6 000 gości z Polski, Europy i całego świata, co stanowi kolejny rekord uczestnictwa w tym wydarzeniu. Podczas Forum odbyło się około 550 wydarzeń w tym sesji plenarnych, sesji specjalnych, paneli dyskusyjnych, debat, prezentacji raportów, wydarzeń specjalnych, warsztatów, briefingów prasowych, gal i koncertów. W ramach paneli poruszone zostały tematy, którymi żyje, i nad którymi debatuje współczesny świat. Całkowita liczba osób zaangażowanych i uczestniczących w Forum sięgnęła prawie 8 000.

(Zbigniew Biskupski) fot.archiwum forum-ekonomiczne.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu