Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
13/06/2023 - 10:40

Idą już pieniądze z ZUS. Średnia wypłata to blisko 4 tysiące złotych

Średnio 3,6 tys. złotych, tyle wynosi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może liczyć na te pieniądze?

Świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych dla nauczycieli. Jaka jest wysokość „kompensówki”? To średnio 3600 złotych.

Według danych ZUS przytaczanych przez serwis Interia,  w kwietniu 2023  świadczenie pobierało 13,1 tys. osób. Dla porównania, w styczniu było to 13,7 tys. W tym samym czasie jego średnia wysokość wzrosła z 3011,58 zł do 3561,09 zł.

czytaj też Będzie nowa, rekordowa podwyżka minimalnej pensji  

Kto może otrzymać „kompensówkę”?

Świadczenie kompensacyjne może otrzymać ten nauczyciel, który ma co najmniej trzydzieści lat stażu pracy. Jednocześnie dwadzieścia lat tego okresu musi mieć przepracowane jako nauczyciel.

Decyduje o tym kryterium wiekowe. W przypadku kobiet to pięćdziesiąt pięć lat, w przypadku mężczyzn,  sześćdziesiąt lat.  W ciągu najbliższej dekady ma on wzrastać do standardowego wieku emerytalnego.

czytaj też Nie będzie już kolejek Ukraińców po pracę w Nowym Sączu? Idą zmiany

Jest jeszcze jeden warunek

Jak wskazuje Interia, ci nauczyciele którzy ze świadczenia korzystają, nie mogą już pracować w przedszkolu, szkole bądź ośrodku. Wyjątkiem jest oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy. ([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu