Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
12/02/2022 - 12:25

Jak „Wenecja Północy” raz w roku staje się stolicą biznesową świata

Od dwudziestu pięciu lat w Petersburgu odbywa się Petersburskie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Jest to największe tego typu wydarzenie w Rosji i skupia ponad 10 tys. uczestników (w 2021 – jak podano na oficjalnej stronie konferencji – uczestniczyło 13,5 tys. osób). W 2005 roku patronat nad Forum objął Władimir Putin, jest on także corocznym uczestnikiem tego wydarzenia, podobnie jak Dmitrij Miedwiediew oraz szereg rosyjskich i zagranicznych ministrów, gubernatorów, premierów, głów państw, a także przedstawicieli wielkich firm. Forum jest często nazywane „rosyjskim Davos”.

Pierwsze Petersburskie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne (SPIEF) odbywało się od 18 do 20 czerwca 1997 roku pod egidą Rady Federacji oraz międzyparlamentarnego Zgromadzenia Państw Członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw. Udział wzięło ponad 1,5 tys. gości z pięćdziesięciu państw. Wtedy też podpisano umowy kredytowe z Białorusią na sumę kilkuset miliardów rubli. Rok później powstała Międzynarodowa Fundacja „Petersburskiego Forum Ekonomicznego”, na czele której stanął German Gref, ówczesny wicegubernator Petersburga, późniejszy prezes największego w Rosji i Wschodniej Europie banku - Sbierbank Rossii (2007- 2023) oraz późniejszy minister rozwoju gospodarczego i handlu (2000-2007). Środki finansowe były zapewnione z budżetu obwodu leningradzkiego oraz - z rekomendacji prezydenta Jelcyna - pomoc finansową i organizacyjną miał zapewnić rosyjski rząd.

W kolejnych latach odpowiedzialność za organizację Forum wzięły na siebie Rada Federacji oraz międzyparlamentarne Zgromadzenie Państw Członkowskich WNP. Od 2005 roku rokrocznie w Forum bierze udział prezydent Putin, dlatego konferencja ta zyskała status „prezydenckiej”.

Na stronach internetowych SPIEF można znaleźć informację, że od 2010 roku na Forum podpisano kilkaset umów inwestycyjnych i memorandów na łączną kwotę prawie 600 miliardów dolarów, a w 2013 roku – na sumę 9 trylionów 600 miliardów rubli, czyli największą w historii tej konferencji. Po zakończeniu ubiegłorocznego Forum, sekretarz komitetu organizacyjnego Anton Kobiakow poinformował, że „łączna kwota zawartych kontraktów, które nie są objęte tajemnicą handlową wyniosła 293,4 miliarda rubli”. Od 2016 roku wprowadzono na Forum status „państwa - gościa”, pierwszym „gościem” były Włochy, natomiast w 2021 roku ten status przypadł w udziale Katarowi. W zeszłym roku jednym z uczestników wydarzenia był emir Kataru - szejk Tamim bin Hamad al-Thani wraz z delegacją 400 przedstawicieli pięćdziesięciu wiodących katarskich podmiotów sektora publicznego i prywatnego. Na terenie pawilonu G Expoforum, gdzie odbywała się konferencja, na powierzchni 2 tys. m. kw. Katar odtworzył atmosferę arabskiego miasta z ulicami i centralnym placem. Cały pawilon połączyła wielkoformatowa podwieszana instalacja: półprzezroczysta konstrukcja wykonana z rattanowej siatki w formie arkad i orientalnych łuków tworzy obraz nawiązujący do autentycznej architektury Kataru. Tak liczny udział przedstawicieli Kataru prawdopodobnie oznacza, że z obu stron powstała się chęć silniejszego zacieśnienia współpracy i rozszerzenia stosunków dwustronnych, które uległy intensyfikacji w ostatnich latach. Inwestycje katarskie w Rosji szacowane są na 13 mld. dolarów i dotyczą różnych obszarów gospodarki – infrastruktury, energetyki i bankowości. Poziom wymiany handlowej w 2020 roku wzrósł w stosunku do 2019 o 47 proc.

Organizatorzy SPIEF każdego roku informują o rosnącej liczbie uczestników, akcentując znane nazwiska światowych liderów oraz ilość zawartych kontraktów biznesowych na niebotyczne kwoty. Forum - to idealne narzędzie w rękach Putina do wykorzystania w celach politycznych -  przedstawiania światu swoich poglądów i przekazywania propozycji, itd., pomimo izolacji między innymi w formie wykluczenia z G7.

Rosyjskie władze starają się pokazać, że nie można mówić również o izolacji gospodarczej kraju wywołanej przez sankcje. Petersburskie Forum Ekonomiczne przyciąga przedstawicieli biznesu, dla których liczy się zysk, a nie względy ideologiczne. Jednym z państw najliczniej reprezentowanych na ostatnim Forum były również Stany Zjednoczone – dla amerykańskich przedsiębiorców Rosja jest wiarygodnym partnerem do prowadzenia interesów, oraz wg informacji na oficjalnej stronie organizatora – Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Państwa zachodnie, pomimo oficjalnego bojkotu SPIEF po 2014 roku, jak widać są obecne na konferencji i nie zamykają się na interesy z Rosją.

W 2018 roku jednym z gości Forum był Emmanuel Macron, który powiedział, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat żadna francuska firma działająca w Rosji nie wycofała się z tego rynku. W Rosji działa ponad tysiąc francuskich spółek, a ponad pięć tysięcy prowadzi eksport na rosyjski rynek. Straty Unii Europejskiej spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję i jej reakcjami odwetowymi szacowane były na ponad 100 mld dolarów, natomiast straty Rosji na 55 mld dolarów. Dlatego Petersburskie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne wydaję się idealną okazją dla podtrzymywania z Rosją relacji – przynajmniej gospodarczych.

Alina Anisimowicz, fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu