Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
30/07/2023 - 09:00

To już pewne: rolnicy w małych gospodarstwach dostaną nową dopłatę. Ile i kiedy?

Sądząc po głosowaniach w komisjach sejmowych przyjęcie nowego prawa będzie formalnością, bo panuje pełna akceptacja ustawy ze wszystkich stron. Zamiast wielu płatności bezpośrednich, w tym tzw. ekoschematów, rolnicy dostaną jedną stała dopłatę liczoną na hektar.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zmierza ku szybkiemu finałowi w postaci uchwalenia ustawy przez Sejm.

ZO OSTATNIEJ CHWILI. Ostatecznie w czwartek 13 lipca Sejm uchwalił ustawę - niemal jednogłośnie. Została wysłana do Senatu. Ma wejść w życie następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Ryczałt 225 euro na hektar: dla kogo

Uproszczenie przepisów dotyczących dopłat bezpośrednich i rolnictwa ekologicznego to powszechny postulat. Zamiast więc wielu regulacji będzie jedna dopłata ryczałtowa, której beneficjentami będą gospodarstwa o powierzchni 1-5 hektarów.

Biorąc pod uwagę statystki, zmiana dotyczy ponad połowy rolników obecnie korzystających z dopłat bezpośrednich.

Kalkulacja jet prosta – 225 euro za każdy hektar, a więc maksymalnie 1250 euro na 5-hektarowe gospodarstwo.

Warunek jest jeden – dopłaty na zasadzie ryczałtu 225 euro na hektar będą przysługiwały wyłącznie rolnikom, którzy już w tym roku złożyli wnioski o takie płatności na 2023 r. i zyskiwali takie wsparcie w roku ubiegłym.

Uprawnienia na powyższych zasadach dotyczą też ich następców prawnych.

Dopłaty w postaci ryczałtu 225 euro na hektar mają by,ć jednak przywilejem a nie obowiązkiem. Rolnik, który uzna, że bardziej opłacalna dla niego jest korzystanie z dotacji na zasadzie ekoschematu, będzie miał prawo przy nim pozostać.

Wnioski w tej sprawie trzeba złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 31 sierpnia 2023 r.

Ekoschematy: będzie zmiana zasad

Jednocześnie projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany w zasadach działania ekoschematów.  Konkretnie dotyczą one ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

By dostać taką dotację nie będzie już wymagane uzyskanie minimalnej liczby punktów.

Zmiany dotyczą też płatności ekologicznych. W zakresie rolnictwa ekologicznego obniżone zostanie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimum obsady zwierząt wymagane przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej. ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu