Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
06/09/2023 - 12:55

To już pewne: wyższe limity taniego prądu. Dla kogo i od kiedy

Jest już ustawa, która ustanawia zwiększenie podstawowego limitu zużycia energii objętego zamrożeniem cen na poziomie z 2022 r., w tym dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz obniżenie ceny maksymalnej energii elektrycznej w kolejnych kwartałach 2023 r., co ma na celu dodatkowe wsparcie firm z sektora MŚP, samorządów, jednostek użyteczności publicznej i innych podmiotów wrażliwych.

Podwyższone limity dotyczą 2023 r. i będą obowiązywały także w roku przyszłym.

 

Podwyższone limity taniego prądu 2023: ile wynoszą

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. Jej przepisy formalnie wejdą w życie 19 września br., ale te najważniejsze i tak działają z mocą wsteczną aż do początku 2024 r., dzięki czemu nawet ci, którzy już przekroczyli zmieniane limity taniego prądu, a nawet zapłacili rachunki po wyższych stawkach, odzyskają pieniądze.

Celem ustawy jest dalsze wsparcie procesu minimalizowania podwyżek cen dla najbardziej wrażliwych odbiorców oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez utrzymanie rozwiązań osłonowych obowiązujących od 2022 r., w tym przede wszystkim maksymalnej ceny energii elektrycznej i maksymalnej ceny paliw gazowych dla wskazanych grup odbiorców, także w sezonie zimowym 2023/24.

Nowela ma zapewnić stabilność cen energii elektrycznej i paliw gazowych dla wybranych grup odbiorców, sprzyjając utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw, zapewnieniu stabilności energetycznej kraju, ochronie gospodarki i wzrostowi PKB.

Nowela zwiększa podstawowy limit zużycia energii objęty zamrożeniem cen na poziomie z 2022 r. do:

  • 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych,

  • 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi,

  • 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Małe firmy i podmioty wrażliwe też zapłacą za prąd mniej

Ustawa wprowadzając zmiany do z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Po pierwsze – obniża maksymalną cenę energii elektrycznej w IV kwartale 2023 r. z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh, co ma wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy, jednostki użyteczności publicznej i inne podmioty wrażliwe (zmiana odciąży te jednostki i jest odpowiedzią na spadek cen energii na rynkach hurtowych).

Po drugie – definiuje i określa zasady obliczania składki solidarnościowej na Fundusz Wypłaty od nadmiarowych dochodów (przekraczających 120% średnich dochodów osiągniętych we wcześniejszych 4 latach) zobowiązanego przedsiębiorstwa.    ([email protected]) fot. 119579/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

Tu znajdziesz tekst ustawy w Dzienniku Ustaw.







Dziękujemy za przesłanie błędu