Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
06/09/2013 - 14:50

Klamka zapadła. Kolejki górskie sprzedane

Polskie Koleje Górskie (PKG) zostały właścicielem spółki Polskie Koleje Linowe, do której należy m.in. kolejka na Kasprowy Wierch i Górę Parkową. PKG i PKP SA sfinalizowały transakcję w piątek. Na konto PKP SA trafiło 215 mln złotych ze sprzedaży spółki.
Tym samym został spełniony ostatni warunek umowy prywatyzacyjnej, podpisanej 22 maja br., dotyczącej sprzedaży Polskich Kolei Linowych. Polskie Koleje Górskie SA to samorządowa spółka powołana przez cztery podhalańskie gminy - Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Pieniądze na kupno spółki zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który stał się większościowym udziałowcem w Polskich Kolejach Górskich.
Jak czytamy w komunikacie PKG, zgodnie z umową pomiędzy PKG a Mid Europa Partners, wszystkie kluczowe decyzje dotyczące majątku Polskich Kolei Linowych i samej spółki pozostają w rękach akcjonariuszy-założycieli, czyli samorządów podhalańskich, które stworzyły spółkę przystępującą z ofertą zakupu Polskich Kolei Linowych
Zanim doszło do finalizacji transakcji, zgodę na nią musiał wyrazić UOKiK oraz organy korporacyjne PKP SA - Walne Zgromadzenie i Rada Nadzorcza.
"Kończymy sprawnie i profesjonalnie prowadzony proces prywatyzacji PKL. Transakcja ta stanowi silny fundament dalszego rozwoju spółki pod kontrolą nowego właściciela, łączącego w sobie znajomość lokalnego rynku turystycznego z wiarygodnością finansową, a dodatkowo będącego pod kontrolą władz samorządowych" - powiedział cytowany w komunikacie PKP SA szef Grupy PKP Jakub Karnowski.
Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz w Krynicy.W 2011 roku spółka osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.

                                                                                        ***
Przypomnijmy, ze z zawiadomienia posła Arkadiusza Mularczyka (Solidarna Polska) Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży PKL pod kątem niezabezpieczenia interesów Skarbu Państwa. Przeciwko takiemu finałowi sprawy sprzeciwiał się od początku m.in. samorząd Krynicy-Zdroju, który za partnera wolał słowacką spółkę Tatra Mountain Resorts, największego inwestora w Tatrach słowackich (m.in. infrastruktura narciarska na Chopoku w Niżnych Tatrach). Kryniczanie obawiają się, że górale z Zakopanego będą dbać głównie o Kasprowy Wierch i spółka Polskie Koleje Górskie nie zmodernizuje kolejki na Górę Parkową.
(s), źródło:wpolityce.pl
Na zdjęciu: kolejka na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju







Dziękujemy za przesłanie błędu