Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
23/05/2024 - 20:05

Kolejny skandal w Biedronkach. Muszą oddać klientom pieniądze. Chodzi o rabaty

Był już skandal z warzywami sprzedawanymi jako polskie, potem z marketingowymi obietnicami, które rozmijały się z rzeczywistością, była też sprawa cen, które w kasie okazywały się wyższe niż te na sklepowych półkach, teraz Biedronki znowu trafiły na czarną listę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O co poszło tym razem?

Dlaczego spółka Jeronimo Martins Polska, do której należy sieć dyskontów, znowu trafiła na czarną listę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Tym razem poszło o akcję promocyjną  „Magia Rabatów – Zabawki i Książki – Voucher” prowadzoną od grudnia do marca w 2022 roku.  Właśnie zapadła decyzja w tej sprawie. O co poszło?

czytaj też Dłuższe urlopy dla wszystkich pracujących. Sprawa już trafiła do ministerstwa 

Promocja z gwiazdką

Posiadacze aplikacji lub karty Moja Biedronka byli zachęcani przez sieć do zakupu trzech produktów, chodziło o książki i zabawki. Połowę wydanej na to kwoty mieli otrzymać w formie vouchera wydrukowanego na paragonie. Voucher można było przeznaczyć na kolejne zakupy. W reklamach zamieszczonych w sklepach brakowało jednak dokładnej listy produktów, które można było kupić. Materiały marketingowe opatrzone były gwiazdką, przy której mniejszym drukiem informowano o ograniczeniach promocji, która miała obowiązywać tylko na wybrane artykuły przemysłowe lub tekstylia. Ze skarg, które otrzymywał Urząd wynikało, że konsumenci byli zaskoczeni tym, że nie mogą zapłacić voucherem za istotną część produktów powszechnie przypisanych do tych kategorii.

czytaj też Takie lewe zwolnienie lekarskie to już prawdziwy hit. Moda na „mostkowanie” 

Prawdziwa informacja dopiero po zakupach

Co istotne, informacja o części artykułów niewchodzących w zakres promocji, takich jak chemia gospodarcza, kosmetyki, środki czystości czy odświeżacze powietrza, była przedstawiana klientom dopiero po zakupie – wydrukowaniu paragonu z voucherem. Szczegółowa informacja dostępna była jedynie na stronie internetowej sieci handlowej, mimo że konsumenci dokonywali zakupów w sklepie stacjonarnym. Regulamin promocji nie był dostępny w sklepie w taki sposób, aby klienci mogliby bez problemu zapoznać się z jego treścią przed skorzystaniem z promocji.

Zamiast bonusu „kłopotliwe doświadczenie”

– Warunki promocji powinny być jasne dla konsumenta, bez haczyków czy gwiazdek, wyjątków zapisanych małą czcionką – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Nie można organizować akcji, które nie spełniają podstawowych kryteriów przejrzystej komunikacji, ani nie umożliwiają realnego i swobodnego zapoznania się z regulaminem promocji bezpośrednio w sklepie, podczas robienia zakupów. Grudniowa promocja w sklepach Biedronka zamiast miłym, przedświątecznym bonusem, stała się dla konsumentów kłopotliwym doświadczeniem – dodaje Chróstny.

czytaj też Policzyli to. Tak topnieją nasze oszczędności w bankach. Co z tą obietnicą, że będzie inaczej? 

Trzeba zadośćuczynić zrobionym w konia klienta

– W ramach zobowiązania do zmiany praktyk Jeronimo Martins Polska dostarczy nowe vouchery dla poszkodowanych klientów o wartości 150 złotych. Zachęcam wszystkich, którzy wzięli udział w akcji promocyjnej „Magia rabatów”, do skorzystania z rozwiązań wynikających z wydanej decyzji - dodaje Prezes UOKiK.

Czytaj też Przybywa odmów przyłączenia energii z fotowoltaiki. A miało być tak pięknie... 

Jak odebrać 150 złotych

- Informacja o decyzji szefa UOKiK ma trafić do konsumentów poprzez różne kanały komunikacji marki Biedronka z klientami: tablice ogłoszeniowe w sklepach sieci, stronę www.biedronka.pl, sms-y (pod warunkiem posiadania zgód na kontakt w celach reklamowych), aplikację mobilną Biedronka oraz profil przedsiębiorcy na Facebooku. Konsumentom, którzy po przeprowadzeniu akcji zrezygnowali z udziału w programie lojalnościowym Moja Biedronka i nie są jego członkami, Jeronimo Martins przyzna e-kod o wartości 150 zł za każdy niewykorzystany voucher. Aby go otrzymać, należy zwrócić się do Biura Obsługi Klienta Biedronki mailowo [email protected] lub telefonicznie 800 080 010 lub 22 205 33 00 – informuje UOKiK

Komentarz Biedronki w tej sprawie podał serwis tvn24.pl. "Voucher będzie można wykorzystać na wszystkie produkty oferowane w sklepach sieci Biedronka (ze standardowymi wyłączeniami) w ramach jednorazowych zakupów. Ważność vouchera będzie wynosić rok od dnia jego wydania. Vouchera nie można wymienić na gotówkę" – czytamy w oświadczeniu.([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu