Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
11/04/2024 - 06:40

Komu pracodawca musi umożliwić przerwę w pracy. Ile i jak długie powinny być przerwy w pracy

Przerwy w pracy są uzależnione zarówno od czasu pracy, jej charakteru jak i ewentualnie specjalnego statusu pracownika.

By właściwie korzystać z prawa do przerwy w pracy trzeba wiedzieć też jak dla danego stanowiska i zatrudnionej na nim osoby ustalany jest czas pracy

Przerwy w pracy: jedna minimum 15 minut to podstawa

Masz prawo do przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy, której długość uzależniona jest od czasu pracy. Jeśli Twój dobowy wymiar czasu pracy:

  • wynosi co najmniej 6 godzin - pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  • jest dłuższy niż 9 godzin - pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  • jest dłuższy niż 16 godzin - pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.

Co ważne, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas tej przerwy to dodatkowe 15 minut wliczane do czasu pracy.

Kodeks pracy: jakie są zasady ustalania czasu pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy nie może przekraczać:

  • 8 godzin na dobę,
  • przeciętnie 40 godzin tygodniowo,
  • przeciętnie 5 dni w tygodniu, w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Okres rozliczeniowy to ustalony w zakładzie pracy przedział czasu, np. miesiąc kalendarzowy, kwartał, rok, w którym pracodawca ma obowiązek rozliczyć czas pracy.

Okres rozliczeniowy służy też do rozliczania godzin nadliczbowych powstałych z przekroczenia normy przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pozwala zapewnić przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Wymiar czasu pracy do przepracowania ustala się na okres rozliczeniowy.

Inne przerwy w pracy: dla kogo i jakie

Jeżeli karmisz dziecko piersią, a Twój czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin dziennie, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Jeżeli Twój czas pracy przekracza 4 godziny dziennie, a nie przekracza 6 godzin, masz prawo do jednej półgodzinnej przerwy w pracy.

Jeżeli pracujesz przy monitorze ekranowym, masz prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy od pracy przy komputerze wliczanej do czasu pracy po każdej godzinie pracy.

Pracodawca może też wprowadzić jedną przerwę w pracy, niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze do 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Taką przerwę wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.  [email protected]) fot. MaxxGirr/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu