Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
09/11/2020 - 12:15

Krynica, Muszyna: gminy uzdrowiskowe martwią się o nadchodzący sezon zimowy

Pod koniec czerwca 2020 roku w Gminie Muszyna było 350 bezrobotnych, o 47 proc. więcej niż w samym czasie 2019 roku. Po zamknięciu sanatoriów i gastronomii, znów zamykane są hotele dla gości, z wyłączeniem osób będących w podróży służbowej.


W miejscowościach turystycznych i uzdrowiskowych pojawiają się obawy o sezon zimowy 2020/2021, który powinien rozpocząć się w grudniu. Czy będzie i jaki nie wiadomo, skoro epidemia nie ustaje i wprowadzane są kolejne obostrzenia. Teraz, po zamknięciu sanatoriów i restauracji, zamykane są hotele, z których skorzystać można jedynie będąc w podróży służbowej.

Branża turystyczna martwi się tą sytuacją. Zazwyczaj w sezonie zimowym, który zaczynał się w okresie świąteczno-noworocznym przyjeżdżało wielu gości na narty. Bawili się na balach sylwestrowych, korzystali z kuligów i innych zimowych atrakcji. Potem zaczynały się ferie szkolne, które trwały do początku marca. 

Aktywność gospodarcza uzdrowisk jest powiązana z funkcjonowaniem sanatorów, a także gastronomii, hoteli, transportu oraz wielu innych usług (fryzjerstwo, kosmetyka, kluby fitness itp). Zimą dochodzą jeszcze stacje narciarskie, wypożyczalnie  sprzętu narciarskiego, usługi instruktorskie (narty, snowboard). 

Po lockdownie na wiosnę, od 15 marca do połowy czerwca zawieszona została wszelka działalność sanatoryjna. Po trzech miesiącach bez kuracjuszy i turystów, uzdrowiska stopniowo powracały do życia.

Gdy na początku sierpnia pogoda sprzyjała wypoczynkowi w górach, w związku z włączeniem powiatu nowosądeckiego do strefy czerwonej, od 8 sierpnia sanatoria w Muszynie i Krynicy ponownie zawiesiły działalność.

W uzdrowiskach pozostali turyści, których jednak było sporo mniej niż kilka jeszcze dni wcześniej. W połowie września ponownie otwarto działalność sanatoryjną, którą zawieszono pod koniec października. Kuracjusze, którzy rozpoczęli leczenie przed 26 października mogli dokończyć pobyt, ostatni z Krynicy wyjechali w pierwszy tygodniu listopada. Dziękujemy za przesłanie błędu