Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
27/12/2023 - 12:45

Kryptowaluty w praktyce – 2. W jaki sposób Kantor Quark wspiera w korzystaniu z kryptowalut

Bitcoin oraz inne kryptowaluty i blockchain otwierają przed firmami szereg nowych możliwości, od ułatwienia transakcji finansowych, przez innowacyjne formy płatności, po tworzenie unikalnych produktów cyfrowych. To dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która może przynieść znaczące korzyści biznesowe.

Fot. BestGraphics_Com/Pixabay

W cyklu artykułów staramy się wyjaśnić czym są krytowaluty, dlaczego się bezpieczne i jak z nich korzystać w praktyce. Naszym ekspertem jest Krzysztof Bochenek, 29 letni przedsiębiorca pochodzący z Siołkowej, który wraz z nami będzie odkrywał i demistyfikował rynek kryptowalut w tym edukacyjnym cyklu artykułów.
W pierwszym odcinku wyjaśniliśmy dlaczego znajomość technologii blockchain jest kluczem do zrozumienia kryptowalut i możliwości ich praktycznego wykorzystania - przeczytaj, klikając w aktywny link.

W drugim odcinku naszego cyklu koncentrujemy się na wskazaniu praktycznej strony poznawania świta kryptowalut.

Krytptowaluty w praktyce

Kryptowaluty i blockchain otwierają przed firmami szereg nowych możliwości, od ułatwienia transakcji finansowych, przez innowacyjne formy płatności, po tworzenie unikalnych produktów cyfrowych. To dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która może przynieść znaczące korzyści biznesowe.

Czy kantor, zwłaszcza stacjonarny zwiększa wiedzę i poczucie bezpieczeństwa, przyczyniać się do praktycznego wykorzystywania kryptowalut - i do celów inwestycyjnych i w obrocie gospodarczym?

– Dzięki kantorowi nie musimy korzystać z giełd, a jak wiemy Bitcoiny trzymane na giełdach są własnością giełdy. Poza tym przychodząc do mnie można dowiedzieć się jak technicznie obsłużyć transakcję, jak zainstalować portfel, zabezpieczyć swój Seed Phrase, można bezpiecznie przeprowadzić transakcję zakupu lub sprzedaży, można nabyć portfel sprzętowy jak Ledger lub Trezor – wyjaśnia Krzysztof Bochenek.

– Jeśli ktoś prowadzi firmę i chcę wejść w ten temat to chętnie doradzę, jak to można sensownie zrobić. Nie da się za to u nas dowiedzieć czy warto inwestować i w co, oraz jaka w przyszłości będzie cena – tego nie wiemy, nie doradzamy inwestycyjnie. De facto kantor zajmuje się wymianą krypto za gotówkę czy przelew (USDT, USDC, ETH, BTC) i to robimy bezpiecznie i szybko. I potrafimy obsłużyć dużo większe transakcje niż na przykład bitomaty, zarówno dla osób prywatnych jak i firm czy instytucji. Poza tym ja dziele się swoją wiedzą za darmo – dodaje ekspert.

Blockhain kluczem do świata kryptowalut

Przypomnijmy jeszcze – o czym szczegółowo było w pierwszym odcinku – dlaczego kluczem do zrozumienia świata kryptowalut i umiejętności korzystania z nich w praktyce jest technologia blockhain.

W uproszczeniu można powiedzieć, że blockchain to jest zdecentralizowana cyfrowa księga transakcji, w której w tak zwanych blokach, przechowywana jest cała historia zdarzeń, a dopisywanie nowych transakcji jest możliwe dzięki osiągnięciu konsensusu w całej sieci.

Podstawowe założenia blockchaina Bitcoin to niezmienność i jawność transakcji. Dowolna osoba na świecie może pobrać cały rejestr blockchain, gdyż on jest jawny, a nadzór nad nim sprawują uczestnicy tej sieci.

Decentralizacja + konsensus wielu uczestników + transakcje p2p = Bitcoiny są bezpieczne.

To jest sedno kryptowalut, nikt nie jest w stanie ich zabrać, jeśli nie przekażesz ich dobrowolnie (np. wysyłając na giełdę, wysyłając oszustowi). Do tego dzisiaj dochodzą inteligentne kontrakty, ale to już może być temat na kolejną rozmowę.

Adres blockchain tworzy się kryptograficznie za pomocą 12 lub 24 słów i jest to tak zwany Seed Phrase. Po wygenerowaniu go, należy go bezpiecznie schować i nikomu pod żadnym pozorem udostępniać, gdyż z niego tworzymy klucze do zarządzania swoimi środkami.

Bitcoin działa praktycznie nieprzerwanie od 2009 roku i to czyni go wyjątkowo dobrym programem komputerowym. Dziś poszło to do przodu i wielu ludzi uważa, że nawet Ethereum już jest niewystarczająco dobry, ale wiadomo, technologia szybko się rozwija i czasem ciężko nadążyć.

To, co trzeba zapamiętać: blockchain pozwala na przechowywanie informacji i transakcyjność bez ufania jednej centralnej instytucji, a kto ma klucze (i Seed Phrase), ten ma wyłączną kontrolę nad środkami.

Taką wiedzę potrzebną by pozbyć się stereotypów, umieć się posługiwać i mieć z tego korzyści przekażemy w kolejnych pięciu odcinkach cyklu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w „Kryptowaluty w praktyce – cykl artykułów dotyczący kryptowalut i technologii blockchain”.

Uwaga! Prezentowany tu materiały nie jest poradą inwestycyjną, a informacje w nim zawarte zawiera opinie i należy traktować wyłącznie jako materiał edukacyjny.

W następnym, trzecim już odcinku cyklu – Odnajdź się w świecie kryptowalut; słownik pojęć ze zdecentralizowanego świata






Dziękujemy za przesłanie błędu