Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
19/01/2024 - 07:50

Kryptowaluty w praktyce – 3. Słowniczek pojęć przydatnych przy poznawaniu Bitcoina i innych

W cyklu artykułów staramy się wyjaśnić czym są krytowaluty, dlaczego się bezpieczne i jak z nich korzystać w praktyce. Naszym ekspertem jest Krzysztof Bochenek, 29 letni przedsiębiorca pochodzący z Siołkowej, który wraz z nami będzie odkrywał i demistyfikował rynek kryptowalut w tym edukacyjnym cyklu artykułów.

Fot. WorldSpectrum/pixabay

W pierwszym odcinku wyjaśniliśmy dlaczego znajomość technologii blockchain jest kluczem do zrozumienia kryptowalut i możliwości ich praktycznego wykorzystania –  przeczytaj, klikając w aktywny link.

W drugim odcinku naszego cyklu skoncentrowaliśmy się na wskazaniu praktycznej strony poznawania świta kryptowalut –  przeczytaj, klikając w aktywny link.

W tej, trzeciej części dajemy Czytelnikom do dyspozycji słowniczek przydatnych pojęć, bez znajomości których trudno jest poruszać się po świecie walut cyfrowych.

Bitcoin, Ether, Stablecoin i inne: oto co warto wiedzieć

Większość z nas słyszała już o kryptowlautach takich jak Bitcoin lub Ether. Jednak świat zdecentralizowanych finansów jest zdecydowanie większy. Dzisiaj przedstawiamy słowniczek pojęć dotyczących kryptowalut.

Altcoin – termin używany do określenia wszystkich innych kryptowalut poza Bitcoinem. Są to alternatywne cyfrowe waluty, które powstały po Bitcoinie i mają własne unikalne cechy.

Token – cyfrowa jednostka, która reprezentuje wartość lub prawo do czegoś na blockchainie. Tokeny mogą mieć różne zastosowania, od funkcjonowania jako waluty, do reprezentowania aktywów, udziałów w projektach czy dostępu do usług.

Portfel (Wallet) – miejsce przechowywania kryptowalut, które może być zarówno fizycznym urządzeniem jak np. Ledger Nano S, jak i programem na komputerze lub aplikacją na smartfonie.

Degen – osoba poświęcająca sporo uwagi rynkowi kryptowalut (krypto). Prowadzi swoją działalność zazwyczaj korzystając ze zdecentralizowanych giełdach (DEX). Zazwyczaj inwestuje w dużą ilość tokenów, licząc na wysokie wzrosty niektórych z nich. Degenów można spotkać na komunikatorach typu Telegram i Discord oraz na wydarzeniach blockchainowych.

Hodler – osoba trzymająca bezpiecznie swoje kryptowaluty, zazwyczaj te popularniejsze z nadzieją na wysokie wzrosty w przyszłości. Hodlerzy zazwyczaj mają mniejszą skłonność do ryzyka i nie spekuluje na wzrostach i spadkach i nie ma potrzeby sprawdzania wykresu każdego dnia.

FUD – skrót od "Fear, Uncertainty and Doubt" (Lęk, Niepewność i Wątpliwość). Jest to taktyka, w której osoby lub grupy starają się rozpowszechniać negatywne informacje i plotki mające na celu wywołanie paniki na rynku kryptowalut.

Wieloryb (Whale) – osoba lub podmiot posiada duże ilości kryptowalut. W świecie kryptowalut, termin "whale" odnosi się najczęściej do inwestorów posiadających ogromne ilości kryptowalut, które mogą wpływać na rynek swoimi transakcjami.

Staking - proces trzymania swoich kryptowalut na portfelu lub giełdzie w celu wsparcia sieci blockchain danego projektu. Osoba, która angażuje swoje kryptowaluty w proces stakingu, może otrzymywać nagrody w formie dodatkowych tokenów.

Klucz Prywatny (Private Key) – unikalny kod używany do dostępu do portfela i autoryzacji transakcji kryptowalutowych. Ważne jest, aby chronić klucz prywatny i nie udostępniać go nikomu, ponieważ dostęp do niego może umożliwić dostęp do naszych kryptowalut.

Kapitalizacja Rynkowa (Market Cap) – całkowita wartość wszystkich dostępnych jednostek danej kryptowaluty. Oblicza się go mnożąc cenę jednostki kryptowaluty przez ich całkowitą ilość.

Inteligentna Umowa (Smart Contract) – programowalny kontrakt, którego warunki są zapisane w kodzie źródłowym na blockchainie. Działa automatycznie i autonomicznie, bez konieczności zaufania do stron umowy.

Zdecentralizowana aplikacja (DApp) – aplikacja zdecentralizowana, która działa na blockchainie, zwykle na platformie takiej jak Ethereum. DApps działają na zasadach transparentności, niezawodności i niezależności od pojedynczych podmiotów.

Stablecoin – rodzaj kryptowaluty, której wartość jest stabilna i zazwyczaj jest połączona z jakimś stabilnym aktywem, takim jak USD lub złoto. Stablecoiny są używane, aby uniknąć wahania cen na rynku kryptowalut i są popularne w celu przechowywania wartości.

KYC (Know Your Customer) – procedura wykorzystywana przez organizacje finansowe, w tym giełdy kryptowalutowe, w celu identyfikacji tożsamości swoich klientów. KYC jest stosowane w celu zapobiegania praniu pieniędzy, oszustw i innych nielegalnych działań.

Decentralized Finance (DeFi) – sektor finansowy oparty na blockchainie, który oferuje tradycyjne usługi finansowe, takie jak pożyczki, stopy procentowe i giełdy, bez potrzeby pośredników, takich jak banki. DeFi opiera się na zasadach decentralizacji i transparentności.

FOMO, „Fear of Missing Out” – jest to uczucie lęku czy niepokoju, że możemy coś przegapiać lub być odciętymi od interesujących nas wydarzeń, trendów lub doświadczeń. FOMO to strach przed tym, że wszyscy biorą udział w imprezie, a ja nie. FOMO może prowadzić do błędnych decyzji inwestycyjnych.

Uwaga, niespodzianka dla Ciebie

I dla czytelników mamy niespodziankę! Na hasło „FOMO”, w kantorze kryptowalut Quark w Nowym Sączu (Lwowska 38/6), uzyskasz zniżkę w wysokości 0.25% na swoją pierwszą transakcję. Promocja trwa to 01.03.2024.

Uwaga! Prezentowany tu materiał nie jest poradą inwestycyjną, a informacje w nim zawarte ma charakter opinii i należy go traktować wyłącznie jako materiał edukacyjny.







Dziękujemy za przesłanie błędu