Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
08/04/2023 - 12:30

Kto musi pracować także w Wielkanoc 2023. Czy należy się wolne i dodatkowe wynagrodzenie. Jak jest z pracą w święta?

Ledwie zaczął się Wielki Post – w Środę Popielcową 17 lutego – a już szybko zmierzamy do jego finału. 6 kwietnia, w Wielki Czwartek zakończy się czterdziestodniowy Wielki Post, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę (7-8 kwietnia) czeka nas post paschalny. A potem już w niedzielę i poniedziałek święta: Wielka Niedziela (9 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia). Które dni są wolne od pracy? Co z wolnym od pracy Wielkim Piątkiem?

Czytaj też: Skończył się pierwszy kwartał, zaległy urlop za 2022 przepadł?

Choć chcielibyśmy świętować już w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek, wolna od pracy jest dopiero sobota oraz dwa dni świąteczne: niedziela i poniedziałek. Dodatkowe dni wolne przysługują tylko osobom, które w dni świąteczne pracować muszą.

To dziwne, w katolickim kraju jakim jest Polska. W Większości krajów Unii Europejskiej Wielki Piątek jest dniem świątecznym, wolnym od pracy, np. w Niemczech czy Szwecji, o Czechach i Słowacji już nie wspominając. A Polacy idą do pracy. Posłowie z różnych partii prześcigają się w mnożeniu różnych dodatkowych świąt, ale jakoś Wielki Piątek ich nie interesuje. Pewnie dlatego, że sami w ten dzień nie pracują, bo za publiczne pieniądze inaczej czas pracy się mierzy?

Praca w Wielkanoc i inne święta: co się należy w zamian

Bywa, że trzeba pracować także w Wielkanoc lub w inne dni świąteczne – sytuacje takie ściśle reguluje prawo pracy. Za taką pracę należy się inny dzień wolny od pracy albo rekompensata pieniężna. Oba rozwiązania są ściśle uregulowane w kodeksie pracy.

Dzień wolny za pracę w święta powinien być pracownikowi udzielony albo jeszcze przed świętem albo zaraz potem – w terminie sześciu dni przed lub po, a jeśli nie jest to możliwe, to najdalej do końca bieżącego okresu rozliczeniowego, czyli w praktyce najczęściej do końca miesiąca, za dni wielkanocne więc do końca kwietnia 2023.

Niezależnie od tego czy praca w dzień świąteczny trwała tylko godzinę czy pełne osiem godzin, należy się pracownikowi dzień wolny w pełnym wymiarze. Gdy jednak praca trwała dłużej niż 8 godzin, to poza dniem wolnym pracownik ma prawo do rekompensaty pieniężnej za te wolne godziny.

Rekompensata pieniężna zamiast dnia wolnego należy się również w przypadku gdy ze względów organizacyjnych pracownikowi nie można udzielić dodatkowego dnia pracy za pracę w dzień świąteczny.

Ile powinna wynosić taka rekompensata pieniężna? Przepisy kodeksu pracy stanowią, że powinna to być podwójna stawka godzinowa.

Dla przykładu: jeśli pracownik musiał pracować w Wielkanoc do 8 godzin, należy mu się dodatkowy dzień wolny albo podwójna dniówka (jeśli pracował 8 godzin lub mniej). Gdy pracował np. 10 godzin, należy mu się dodatkowy dzień wolny oraz 200 proc. stawki godzinowej za dwie godziny. Takie dodatkowe wynagrodzenie powinno być wypłacone wraz z najbliższym standardowym wynagrodzeniem za pracę, np. na koniec miesiąca; za pracę w Wielkanoc 2023, do końca kwietnia br.

Praca w Wielkanoc i inne święta: kto musi

Art. 151 Kodeksu pracy przewiduje sytuacje, w których praca w Wielkanoc, inne święta czy niedziele jest dozwolona: np. gdy praca ma charakter zmianowy w ruchu ciągłym, gdy prowadzona jest akcja ratująca życie lub zdrowie. Ponadto dotyczy służb ratunkowych lub pożarniczych, jest to praca w hodowli lub rolnictwie albo związana jest z pilnowaniem mienia albo ochroną osób – itd.

Przepis ten zawiera zamkniętą listę przypadków, w których nie można odmówić pracy w Wielkanoc czy inne dni ustawowo wolne od pracy.

Warto dodać, że w przypadku pracy w niedziele obowiązkiem pracy w ten dzień można obarczyć pracownika tylko w jedną niedzielę w miesiącu – trzy kolejne musi mieć on wolne.

Praca w święta: jakie inne dni świąteczne poza Wielkanocą w 2023 r.

Jak już zaznaczyliśmy, dni Wielkiego Tygodnia nie mają charakteru świąt wolnych od pracy – oczywiście ustawowo wolna od pracy jest sobota. Status świąt, za pracę w które należy się dodatkowy dzień wolny lub rekompensata pieniężna, ma więc tylko Wielka Niedziela (9 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia).

Pomijając Nowy Rok (1 stycznia) i Święto Trzech Króli (6 stycznia), które mamy już za sobą, czekają nas w 2023 roku jeszcze następujące dni świąteczne:

  • Święto Pracy: 1 maja,
  • Święto Konstytucji Trzeciego Maja: 3 maja,
  • Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki): 28 maja,
  • Boże Ciało: 9 czerwca
  • Wniebowzięcie NMP: 15 sierpnia,
  • Wszystkich Świętych: 1 listopada,
  • Święto Niepodległości: 11 listopada,
  • Boże Narodzenie: 25 i 26 grudnia.

Daje to sumie to dodatkowych 13 dni wolnych ustawowo od pracy. Gdy ktoś ze względu na charakter zatrudnienia musi jednak w te dni pracować, ma prawo rekompensaty – na zasadach identycznych jak opisane w odniesieniu do Wielkanocy 2023. ([email protected]) fot.KGW Barnowiec







Dziękujemy za przesłanie błędu