Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
15/01/2013 - 13:16

Łącko proponuje cztery produkty tradycyjne

Stowarzyszenia Górali Białych i Lachów Sądeckich zgłosiło cztery produkty z gminy Łącko do wpisu na Listę Produktów Regionalnych. Są wśród nich: nalewka łazowska, żytniówka, kapuśniarka z grzybami i placki z blachy.
- Ostatnim naszym sukcesem jako lokalnej grupy działania jest zarejestrowanie kolejnych czterech produktów tradycyjnych z gminy Łącko – mówi Jan Koza, kierownik biura Stowarzyszenia Górali Białych i Lachów Sądeckich. – Jak do tej pory nasza gminę reprezentowały śliwowica łącka i jabłka łąckie. 19 grudnia udało nam się obronić, ponieważ tego wymaga procedura związana z rejestracją , kolejne cztery produkty.

Nalewka łazowska, to produkt wytwarzany przez Stefana Kozika, sołtysa Łazów Brzyńskich, który przepis na smakowe nalewki odziedziczył po dziadkach. Nalewka Łazowska to alkohol domowej produkcji z ziemniaków lub żyta pędzony z dodatkiem pędów sosny, jałowca, modrzewia, owoców leśnych, ziół, zielonych orzechów włoskich, lubczyku, kwiatów róży jadalnej czy owoców.

Żytniówka, wódka z pszenicy i żyta. Charakteryzuje się tradycyjnym składem oraz tradycyjną nazwą. Trunek jest przejrzysty, lekko żółtawy, o specyficznym posmaku i kwaśnawym aromacie.

Kapuśniarkę z grzybami robi się z soku z kiszonej kapusty i wcześniej namoczonych a następnie ugotowanych grzybów suszonych, najlepiej prawdzików. Zupa ma lekko brązową barwę, trochę kwaskowy smak i lekki zapach grzybów. Mąka, kwaśne mleko lub serwatka, soda oczyszczona oraz sól są składnikami popularnych w gminie placków pieczonych na tradycyjnej blasze kuchennej.

- Cztery produkty z województwa małopolskiego, dżem z płatków róż, masło rzuchowskie, wołowina z krowy czerwono-białej oraz ogórki kiszone w studni już zostały wpisane na listę, a kolejnych piętnaście czeka na wpis – tłumaczy Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy marszałka województwa. – Na odpowiedź z ministerstwa trzeba czekać około miesiąca.

ANP
Fot. mat. Stowarzyszenia Górali Białych i Lachów Sądeckich
 






Dziękujemy za przesłanie błędu