Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
09/07/2019 - 15:30

Łącznik DK 87 i DW 969 z trzecim mostem? Będą burzliwe konsultacje?

Gdy w lutym tego roku władze gmin naszego regionu spotkały się w Rytrze z marszałkiem Witoldem Kozłowskim i władzami Zarządu Dróg Wojewódzkich z szefową Martą Maj na czele dyskutowano m.in. o łączniku drogi krajowej DK 87 z drogą wojewódzką DW 969 z mostem na Dunajcu. Dziś władze miasta zapraszają mieszkańców na konsultacje w tej sprawie do Urzędu Miasta.

Przypomnijmy. Nowe władze miasta oczekują od początku od województwa, by nie zamykać pierwszego etapu inwestycji na wysokości – a bardziej obrazowo mówiąc w zderzeniu z wiaduktem nad ulicą Węgierską przy zjeździe w Podmłynie – tylko pociągnąć dalej przebudowę dalszej części drogi pod wiaduktem. ZDW natomiast to wąskie gardło chce udrożnić w drugim etapie inwestycji. To jest jeden punkt do przedyskutowania. Stanowisko miasta w tej sprawie jest twarde.

Zobacz też: Wyburzenia nieuniknione: nowe szczegóły inwestycji z trzecim mostem na Dunajcu

Dodatkowo wiadomo, że ma powstać rondo między nasypem kolejowym a zjazdem na Tłoki. Drugi ważki temat do przeanalizowania to przebieg łącznika w okolicy ulicy Piramowicza. To właśnie tu ZDW widzi budowę nowego ronda. Władze miasta widzą to trochę inaczej. Najważniejsze jednak jest to, że obie strony – przynajmniej w lutym – podkreślały wolę wypracowania konsensusu. Tym bardziej, że mają świadomość, jak ważne to rozwiązanie jest dla innych gmin – nie tylko Chełmca, ale i Starego Sącza czy Podegrodzia.

Inna rzecz, że dyrektor Marta Maj zastrzegała wtedy, że niezależnie od przyjętych rozwiązań konieczne są wyburzenia. Władze miasta z kolei - z Martą Porębą szefową Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta na czele - podkreślają jednak, że chcą by wszystkie uzgodnienia odbywały się w obecności mieszkańców Nowego Sącza, by uniknąć choćby takich konsekwencji, jakie mamy obecnie z nowym rondem na Helenie. Poprzednie władze miasta w ogóle nie pytały mieszkańców o zdanie a teraz wychodzą kolejne problemy z funkcjonalnością tego miejsca.

Zobacz też: Węgierska Bis idzie do kosza. Prezydent Handzel: Projekt nie będzie realizowany

Dziś już możemy poinformować, że 26 lipca w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, czyli w Urzędzie Miasta odbędzie się zapowiadane spotkanie informacyjno konsultacyjne w tej sprawie. Będzie ono podzielone na dwie części. O godzinie 16. zaprezentowanie zostanie rzez projektanta planowanego przebiegu drogi, zaprezentowanych rozwiązań konstrukcyjnych oraz dyskusja w tym zakresie a o godzinie 17. rozpocznie się dyskusja na ten temat, która w założeniu potrwać ma nawet do godziny 20. Władze miasta apelują o jak liczniejszy udział w spotkaniu mieszkańców i przedsiębiorców.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu