Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
01/02/2024 - 11:55

Lepiej wybrać zlecenie czy umowę o dzieło? Która śmieciówka jest korzystniesza dla pracownika

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wybór nie zależy od woli stron, ale od przedmiotu umowy. Umowa o dzieło stanowi pokusę z tego względu, że nie jest objęta obowiązkowymi składkami na ZUS, dzięki czemu dostaje się więcej na rękę. Ale dotyczy to wszystkich składek bez wyjątku – także tej na bezpłatnego lekarza. Jeśli więc ktoś nie ma ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, taka umowa może okazać się pułapką ze względu na poniesione koszty leczenia przy poważniejszej chorobie.

Na tym nie koniec – ze względu na nadużywanie umów o dzieło kosztem zleceń – właśnie ze względu na chęć uniknięcia obciążenia zusem – umowy takie są wnikliwie kontrolowani przez inspekcję pracy i sam ZUS. Jeśli okaże się, że bardziej mają cechy zlecenia niż spełniają kryteria dla umowy o dzieła, składki i tak trzeba będzie zapłacić i to z odsetkami, a na dodatek zleceniodawca może być surowo ukarany.

Dobrze więc wiedzieć nie tylko o plusach i minusach podatkowych i zusowskich, ale i o kryteriach na jakich umowę kwalifikuje się jako umowę o dzieło albo umowę zlecenia.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło: jakie są różnice

Jak wyjaśnia Katarzyna Sędziak, ekspertka rządowej Zielonej Linii, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów, to strony decydują jaką umowę zawierają. Jednak gdy wybierają rodzaj umowy, powinny przestrzegać przepisów Kodeksu cywilnego. Charakter umowy określa bowiem nie tylko sama nazwa umowy, ale przede wszystkim jej treść, a także warunki i okoliczności, które towarzyszą jej wykonywaniu.

ZUS ma prawo zweryfikować umowę cywilnoprawną. Jeśli wykonujesz umowę nazwaną umową o dzieło, a charakter wykonywanych czynności wskazuje na umowę zlecenia albo umowę o świadczenie usług, ZUS może objąć Cię obowiązkowymi ubezpieczeniami dotyczącymi umowy zlecenia, wskazuje ekspertka.

Przedmiotem umowy o dzieło jest zobowiązanie do wykonania dzieła, czyli osiągnięcia określonego, indywidualnego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej.

Wykonanie dzieła najczęściej polega na wytworzeniu rzeczy, zmianie rzeczy już istniejącej, naprawieniu rzeczy, przerobieniu rzeczy, uzupełnieniu albo rozbudowie rzeczy, połączeniu rzeczy z innymi rzeczami albo dodaniu części składowych.

Rezultat umowy o dzieło powinien mieć byt samoistny, obiektywnie osiągalny i pewny. Nie powinno być uznane za dzieło coś, co nie odróżnia się w żaden sposób od innych występujących na danym rynku rezultatów pracy, gdyż wówczas zatraciłoby swój indywidualny charakter dzieła.

W umowie o dzieło osoba, która wykonuje tę umowę, odpowiada za osiągnięcie rezultatu. Nie jest ważne, czy dołożyła należytej staranności przy wykonywaniu dzieła. Ryzyko obciąża wykonawcę umowy.

W przypadku umowy zlecenia czy umowy o świadczenie usług przedmiotem jest zobowiązanie do wykonywania określonych czynności.

Można więc powiedzieć, że umowa o dzieło różni się od umowy zlecenia tym, że wykonawca umowy o dzieło zobowiązuje się nie do samego działania, lecz do uzyskania określonego dzieła jako rezultatu tego działania.

W umowie zlecenia to zleceniobiorca odpowiada za brak należytej staranności przy wykonywaniu czynności, a nie za jej wynik. W umowie zlecenia ryzyko, że rezultat nie zostanie osiągnięty, obciąża zleceniodawcę. Zleceniobiorca nie odpowiada za brak rezultatu, do którego miały doprowadzić czynności, które wykonuje.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło: podatek i ZUS

Wykonując umowę o dzieło nie jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Jeśli wykonujesz umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług, będziesz objęty ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Podatek jest naliczany od podstawy opodatkowania zgodnie z tabelą podatkową w PIT. Podstawa naliczania jest niższa od kwoty brutto – odejmuje się zapłacone składki ZUS oraz koszt uzyskania przychodu, który wynosi 20 proc. lub 50 proc., jeśli dodatkowo następuje przeniesienie praw autorskich, co jest możliwe zarówno w przypadku umowy o dzieło jak i na zleceniu. ([email protected]) fot. Skitterphoto/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu