Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
16/06/2023 - 08:15

Mamy niedaleko Nowego Sącza bajeczne miejsce na cztery pory roku.Najlepsze Inwestycje Subregionu Sądeckiego [ZDJĘCIA]

To była pierwsza tego typu kolej w Polsce. Wybudowano ją jeszcze przed drugą wojną światową. Krynickiej kolei linowo-terenowej wożącej turystów na Górę Parkową, za cztery lata stuknie dziewięćdziesiątka. Tego, że jest wiekowa nie widać, bo przeszła gruntowną modernizację, dzięki czemu odzyskała swój dawny blask.

Na krynicką wiekową kolej, która wozi turystów na Górę Parkową od 1937 roku, składają się dwa wagony poruszające się po jednym torze z mijanką pośrodku trasy, której długość wynosi 642 metry, a różnica wysokości 148 metrów.

czytaj też Zbudowali w naszych Beskidach wieżę widokową z mroczną tajemnicą [ZDJĘCIA]

Tego, że obiekt  powoli dobiega dziewięćdziesiątki nie widać, bo kolej w 2022 roku przeszła gruntowną modernizację, dzięki czemu odzyskała swój dawny blask. Zachowanie klimatu dwudziestolecia międzywojennego sprawia, że  można  odbyć podróż w czasie.

W roku 2022 ośrodek przeszedł gruntowny remont. Zrealizowana przez Polskie Koleje Linowe Inwestycja polegała na przywróceniu architektury budynków z  okresu dwudziestolecia międzywojennego. Po dwóch stronach budynku stacji górnej zostały odbudowano historyczne tarasy, które do tej pory można było podziwiać tylko na starych fotografiach.  Odtworzono też  stylowe wnętrza restauracji i kawiarni, których wystrój przeniesie nas do dawnej Krynicy sprzed lat.

czytaj też   Zrobili  we wsi pod Sączem wypasiony basen. Mają nawet saunę i jacuzzi [ZDJĘCIA]  

czytaj też Ta budowla wyrosła pod Nowym Sączem[ZDJĘCIA]

Zmodernizowana  została także stacja dolna kolei, gdzie wykorzystano nowoczesne technologie. Z kolei stację górną przystosowano dla potrzeb turystów z niepełnosprawnością.Renowacji zostały poddane także stare zabytkowe wagony.

Dawny blask przywróciła linowej kolei na Górę Parkową  firma Remar - Budownictwo Energooszczędne z Gołkowic Górnych. Inwestycja kosztowała 14 milionów złotych.

 ***

Najlepszą Inwestycję Subregionu Sądeckiego 2022  wyłoni  kapituła konkursu. Zwycięzcę  poznamy już w niedzielę 18 czerwca2023 roku, podczas gali finałowej Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w Marcinkowicach. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu