Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
15/07/2023 - 20:05

Masz fotowaltaikę lub pompę ciepła – możesz, ale nie musisz mieć kłopoty. Weź dotację na magazyn energii

Już co dziesiąty wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd obejmuje magazyn energii. Urządzeń tych przybywa, a groźba wyłączeń instalacji w okresach szczytu produkcji prądu ze słońca lub braku energii dodatkowo motywuje posiadaczy urządzeń OZE do poszerzania inwestycji o magazyny energii.


W trwającej edycji – piątek już – programu Mój Prąd przewidziane jest dofinansowanie do magazynów ciepła oraz magazynów energii.

Mój Prąd: ile można dostać na magazyn energii

  • Na magazyn ciepła można dostać do 5 tys. zł.
  • Na magazyn energii – do 16 tys. zł.

Podobnie jak w przypadku innych przedsięwzięć z dofinansowaniem, nie może to być jednak więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych czyli zarówno na zakup urządzeń jak i ich montaż.

Magazyn energii – jakie korzyści

Rozszerzenie instalacji domowej o magazyn energii umożliwia gromadzenie wyprodukowanej w szczytowych godzinach dnia energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu w okresie gdy normalnie musimy kupować energię np. w nocy płacąc za nią według wyższych stawek bo jesteśmy już na etapie (lub zaraz będziemy umowy typu net-billing). To samo dotyczy gospodarowania ciepłem lub chłodem w magazynie ciepła.

Inwestorzy indywidualni budujący dopiero teraz fotowoltaikę domową już doskonale o tym wiedzą jak ważnym elementem jest zarządzanie energią produkowaną z OZE, a coraz wyższe ceny energii elektrycznej dodatkowo motywują do poszerzania inwestycji o magazyny energii.

Ci którzy już posiadają prywatne elektrownie – a takich instalacji zbudowano już ok 1,3 mln w polskich domach – mogą ponownie aplikować o dotację na budowę magazynu energii. Warunkiem jest jedynie posiadanie podłączonej do sieci mikroinstalacji o mocy od 2 kWh do 10 kWh oraz przejście na rozliczanie wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billingu.

Dodatkowym atutem, zwłaszcza gdy korzystających z pomp ciepła będzie bliska możliwość kupowania energii za pomocą elastycznych taryf. To oznacza możliwość zastąpienia poboru prądu przez pompy w okresach zimowych (lub upałów jeśli pompa ma też funkcją chłodzenia) według drogich taryf na kupno gdy prąd jest najtańszy bo na giełdach elektrownie sprzedają go ujemnych cenach – następnie zgromadzenie go w magazynie i wykorzystanie gdy zajdzie potrzeba.  ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu