Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
01/05/2013 - 11:00

Mieszkać ekologicznie: Domy z drewna zdrową alternatywą

Coraz więcej Polaków zamiast tradycyjnych murowanych domów wybiera konstrukcje oparte na drewnie. Ważna dla nich jest nie tylko niższa cena takiego domu, ale też wiele innych kwestii związanych m. in. z ekologią i stylem życia.
Dom z drewna jest piękny z zewnątrz i równie interesujący wewnątrz. Dlaczego warto mieszkać w takim budynku? Jakie są tego plusy?
- Drewno jako surowiec naturalny posiada zdolności do samoregulacji wilgotności, co stwarza niepowtarzalny i trudny do uzyskania w innych technologiach mikroklimat wnętrza budynku – wyjaśnia Wojciech Kuzak, zastępca dyrektora sądeckiej firmy GEORGE, produkującej m.in. całoroczne i letniskowe domy drewniane. Jak podkreśla, badania pokazują że w krajach gdzie budownictwo drewniane jest rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych właśnie budynków żyje o kilkanaście lat dłużej.
- Budowa domu z drewna jest zdecydowanie tańsza niż tradycyjnego ze względu na precyzje jego produkcji oraz szybki montaż trwający ok. 3 miesięcy – mówi Kuzak. - Obniżenie kosztu budowy metra kwadratowego domu jest spowodowane innymi czynnikami. Dzięki różnicy grubości ścian - ok. 30 cm w technologii z bala, a ok. 60 cm w technologii tradycyjnej, przy zachowaniu podobnej izolacyjności cieplnej, powierzchnia domu drewnianego będzie o ok. 8-10 proc. większa, co w poważnym stopniu obniża koszt metra kwadratowego budowy – zaznacza.

Okazuje się, że coraz więcej Polaków dostrzega ogromne zalety tego typu budownictwa. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na dom drewniany.
- Zwracamy coraz większą uwagę na ekologie, zdrowie, obniżanie kosztów ogrzewania, indywidualny charakter budynków. Te wszystkie czynniki sprawiają, iż budownictwo drewniane cieszy się coraz to większym zainteresowaniem – mówi Wojciech Kuzak.

W świadomości wielu osób domy drewniane to przede wszystkim domy letniskowe. Tymczasem między drewnianym domem całorocznym a letniskowym są istotne różnice. Przede wszystkim różnią się funkcją, którą mają spełniać. Letniskowe domki charakteryzują się zazwyczaj mniejszą powierzchnią oraz brakiem izolacji, gdyż nie jest ona konieczna ze względu na użytkowanie tylko w trakcie lata. Natomiast domy całoroczne zdecydowanie spełniają już rolę domów mieszkalnych. Dysponują odpowiednio dużą powierzchnią oraz odpowiednią izolacją.
Co osoba decydująca się na zakup drewnianego domu powinna wiedzieć?

- Najistotniejsza rzeczą w budownictwie drewnianym jest materiał, z jakiego został wykonany budynek – mówi Wojciech Kuzak. - Należy zwrócić uwagę na pochodzenie drewna, na to, czy posiada odpowiednie certyfikaty, również na jego wilgotność. Ważna jest także firma, której zlecimy wykonanie tego typu budynku. Najlepiej, gdy posiada długoletnie doświadczenie w produkcji, montażu i fachowym doradztwie – zaznacza. .

Zygmunt Gołąb
Fot. Materiały promocyjne firmy GEORGE







Dziękujemy za przesłanie błędu