Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
14/12/2019 - 22:25

Ministerstwo odstępuje od projektu likwidacji opłaty uzdrowiskowej

Burmistrz Muszyny Jan Golba, który jest też prezesem Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP uczestniczył w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk. Tematem spotkania była propozycja zmian w opłacie uzdrowiskowej. Przedstawiciele rządu, zapewnili, że ministerstwo nie prowadzi prac mających na celu jej likwidację.

Tematem spotkania, które odbyło się 11 grudnia, była tzw. „Biała Księga” przygotowana przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wśród propozycji pojawił się pomysł likwidacji opłaty uzdrowiskowej i zastąpieniu jej podatkiem turystycznym. Gminy uzdrowiskowe są zaniepokojone tymi propozycjami.

Burmistrz Muszyny Jan Golba, który jest też prezesem Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, uważa opłatę uzdrowiskową za bardzo dobre i sprawdzone rozwiązanie, pełniące nie tylko funkcje fiskalno-rozwojowe, ale i motywacyjne.

Z opłaty uzdrowiskowej pokrywane są min: koszty budowy, remontów i utrzymania promenad, deptaków, chodników, dróg, ulic, mostów, placów; terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych; zieleni, parków. Finansowane są inwestycje w zakresie ochrony środowiska i przyrody, gospodarki wodnej i wodociągowej, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku, zaopatrzenia w energię elektryczną czy promocji uzdrowiska.

Dochody z opłaty uzdrowiskowej nie wystarczają na pokrycie wszystkich zadań nałożonych na gminy uzdrowiskowe. Pozbawienie ich tej opłaty doprowadziłoby do likwidacji wielu uzdrowisk, gdyż z własnych dochodów nie byłyby w stanie realizować tak kosztownych zadań. Przedstawiciele rządu, obecni na spotkaniu zapewnili, że w ministerstwie nie są prowadzone prace, mające na celu likwidację opłaty uzdrowiskowej.

(MK) fot. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu