Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
18/02/2024 - 08:15

Najnowszy top drożyzny w sklepach. Ceny tych produktów idą w górę

Słodycze, desery, napoje bezalkoholowe i dodatki spożywcze … te produkty znalazły się na szczycie drożyzny w styczniu. Codzienne zakupy zdrożały średnio o 4,8 procent rok do roku. Są też i lepsze i wiadomości. To kolejny miesiąc z rzędu z malejącą dynamiką wzrostu cen.

Wzrost cen nieco odpuszcza, ale nadal jest drożej niż przed rokiem, kiedy podwyżki były już na rekordowo wysokim poziomie. Z najnowszej edycji raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa pracowni  badawczej Uce Research i Uniwersytetów WSB Merito, wynika, że w styczniu codzienne zakupy podrożały średnio o 4,8 procent  rok do roku. Analizą objęto blisko sto najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów. Łącznie zestawiono ze sobą 55,2 tys. cen detalicznych z 25,4 tys. sklepów należących do 56 sieci handlowych. Dla porównania, w grudniu wzrost cen rdr. wyniósł 5,6 proc., w listopadzie – 6,7 proc.,, a w październiku – 8,1 proc.

Czytaj też Małżeństwa dostaną od państwa po kilka tysięcy złotych? Muszą spełnić tylko jeden warunek

Co będzie dalej?

– Osłabienie dynamiki wzrostu cen może być interpretowane jako pozytywny sygnał, sugerujący możliwą stabilizację – stwierdza Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito. -  Dalsza sytuacja będzie zależna od decyzji nowego rządu oraz działań producentów i sprzedawców. Przypomnijmy, że przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność obowiązuje do końca marca. Działania osłonowe mogą zostać zatrzymane lub przedłużone o kolejne trzy miesiące – dodaje Wieprow.

Z zebranych danych wynika również, że w styczniu tego roku na 17 monitorowanych kategorii 8 wykazało jednocyfrowy wzrost (w grudniu – 5). Ponadto 5 grup produktów zdrożało dwucyfrowo (w grudniu – 7). Natomiast 4 kategorie były na minusie (poprzednio – 5).

W styczniu  mniej kategorii niż w grudniu potaniało rdr. Powodem tego był wzrost płacy minimalnej. Wraz z nią przedsiębiorców czeka podwyżka składki ZUS. Ponadto zdrożała opłata paliwowa. To wszystko przełożyło się na podwyżki średnich cen niektórych kategorii – komentuje ekonomistka Justyna Rybacka.  – Wprawdzie mamy teraz mniej dwucyfrowych wzrostów niż poprzednio, ale to wynika z tego, że odnosimy się do rekordowych skoków cen ze stycznia 2023 roku. Dlatego obecnie nawet jednocyfrowe podwyżki mogą być solidnie odczuwalne dla polskich rodzin –wskazuje Rybacka.

Czytaj też Przeżyjemy prawdziwy szok. Idzie gigantyczny wzrost rachunków za prąd  

Zmiana na pozycji lidera podwyżek cen

Raport wykazał, że po kilku miesiącach nastąpiła zmiana na pozycji lidera podwyżek cen. Wcześniej na pierwszym miejscu były dodatki spożywcze, a tym razem rdr. najmocniej podrożały słodycze i desery – o 14,3 proc.,  W grudniu ub.r. zamykały zestawienie TOP5 najbardziej drożejących kategorii.

– Na podwyżki cen tej kategorii, szczególnie dotyczące wyrobów czekoladowych, wpłynęło drożejące kakao. Z uwagi na światowy deficyt, ceny tego surowca osiągnęły w styczniu br. historycznie wysoki poziom. Przełożyło się to silnie na wzrosty kosztów produkcji słodyczy, mimo że ceny cukru, również istotnego składnika kosztowego, zaczęły maleć. Co więcej, obserwowane podwyżki cen kakao na początku lutego br. mogą sugerować utrzymywanie się rocznej dynamiki wzrostu cen słodyczy na poziomie wyraźnie przekraczającym wskaźnik inflacji dla całej żywności – mówi dr Mariusz Dziwulski, analityk z PKO BP.

Nowym „wiceliderem” wzrostów cen są napoje bezalkoholowe ze średnią podwyżką o 13,8 proc.,  rdr. – Zeszłoroczna susza w Polsce miała wpływ na obniżenie podaży owoców, przez co soki mogą być nieco droższe. Tendencja wzrostowa w tej kategorii może się utrzymywać – ostrzega ekonomista Marcin Luziński z Santander Bank Polska.

Czytaj też Tak można wykombinować dwa dodatkowe dni urlopu na żądanie. Nowa zmora przedsiębiorców

Droższe ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy

Na trzeciej pozycji znalazły się dodatki spożywcze (tj. ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy), które rdr. zdrożały o 12,8 proc.,. – Spadek po kilku miesiącach z miejsca pierwszego na trzecie mógł być wynikiem osłabienia dynamiki wzrostu cen. Wcześniej dodatki spożywcze zaliczały większe wzrosty rdr. Mimo tego, kategoria ta nadal należy do czołówki najbardziej drożejących. Wpływają na to m.in. zmiany w kosztach produkcji i konkurencji na rynku czy strategie cenowe producentów – wyjaśnia Joanna Wieprow.

Czwarte miejsce w rankingu zajęła chemia gospodarcza ze średnim wzrostem rdr. o 10,9 proc.,. W grudniu ub.r. była na drugim miejscu. – Na wciąż wysokie podwyżki w tej kategorii wpływają takie czynniki, jak dostępność surowców, cena energii i koszty pracy. Choć obecnie specjalistyczne urządzenia ograniczają zużycie poszczególnych składników, prądu oraz wody, to jednak nadal energia elektryczna zdaje się być kluczowa w całym procesie zautomatyzowanej produkcji. Do tego wzrost kosztów pracy powoduje, że na większe wyhamowanie podwyżek cen w tej kategorii nie mamy co liczyć. Spadek z drugiego miejsca na czwarte w zestawieniu niczego tu nie zmienia – przekonuje ekspertka z WSB Merito.

Zestawienie TOP5 zamykają warzywa ze średnim wzrostem rdr. na poziomie 10,5 proc.. – W tym przypadku coraz mocniej widoczne są efekty zeszłorocznej suszy, która wpłynęła na niższe krajowe zbiory. W związku z tym ceny warzyw będą utrzymywać się na podwyższonym poziomie przez najbliższe miesiące – zapowiada ekspert z Santander Bank Polska.

Kolejne w rankingu podwyżek cen są ryby, które zdrożały o 9,3 proc.,  rdr. Dalej widać art. dla dzieci ze średnim wzrostem rdr. na poziomie 7,1 proc.,, wędliny – 4 proc.,  pieczywo – 3,4 proc.,, mięso – 3,1 proc.,, środki higieny osobistej – 2,7 proc., produkty sypkie – 2,4 proc., a także używki – 2,4 proc.,.

Co potaniało? Czytaj dalej na następne stronie kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu