Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
13/12/2023 - 09:05

Nie będzie e-doręczeń w 2023 roku. Sejm przesunął termin doręczania pism w wersji cyfrowej

Sejm uchwalił ustawę z dnia 12 grudnia 2023 roku o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z nią przesunięty został planowany wcześniej na grudzień 2023 r. termin wdrożenia obowiązkowych doręczeń w wersji cyfrowej dla urzędów, instytucji i firm.

Zgodnie z nową ustawą termin został przesunięty na 2024 rok i teraz minister odpowiedzialny za cyfryzację ustalając go na nowo związany jest tylko datami od 30 marca 2024 do 1 stycznia 2025 r.

Cyfryzacja doręczeń jest opóźniona: jaki nowy termin

Powodem przesunięcia terminu jest brak gotowości technicznej po stronie operatora.

W pierwszym kroku minister cyfryzacji drogą Komunikatu zamieszczonego w Dzienniku Ustaw przesunął termin wdrożenia e-Doręczeń z 10 grudnia na 30 grudnia 2023 – na tyle bowiem pozwalały jego kompetencje.

Jednocześnie wystąpił z inicjatywą legislacyjną – wnioskiem o nowelizację ustawy przesuwającą ten termin o kolejny rok.

Sejm 12 grudnia taką nowelizację uchwalił i teraz zainteresowani e-Doręczeniami wiedzą tylko tyle, że system nie zostanie wdrożony ani w 2023 r., ani w pierwszym kwartale 2024 roku.

Dodatkowe funkcjonalności rekompensatą za opóźnienie

Informując o przesunięciu terminu obowiązkowych e_Doręczeń poza 10 grudnia 2023 r. minister cyfryzacji zapewniał, że wykorzystując przesunięcie terminu dodatkowo operator wyznaczony wdroży nowe funkcjonalności, które zapewnią sprawniejszą obsługę korespondencji, szczególnie w podmiotach publicznych, w tym: funkcjonalność pozwalającą na masowe wysyłanie wiadomości do wielu adresatów, masową archiwizację wiadomości w skrzynce doręczeń czy zwiększenie możliwej do wysyłania wielkości załączników za pośrednictwem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Warto dodać, że niezależnie od braku gotowości operatora do wdrożenia systemu od 10 grudnia br. dodatkowo organizacje zrzeszające podmioty publiczne i zawody zaufania publicznego występowały z licznymi apelami do rządu i ministra cyfryzacji w szczególności, o przesunięcie terminu wdrożenia obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych.
Jak wskazywano, potrzeba więcej czasu na wdrożenie nowego rozwiązania oraz przygotowanie wewnętrznych regulacji dotyczących obiegu korespondencji. W trakcie spotkania postulat przesunięcia terminu poparli przedstawiciele m.in. Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Naczelnej Rady Adwokackiej, Związku Polska Cyfrowa oraz dostawcy systemów elektronicznego obiegu dokumentów oraz kwalifikowanej usługi doręczenia elektronicznego.   ([email protected]) fot. geralt/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu