Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
28/12/2023 - 05:50

Nie wykorzystałeś tych urlopów i dni wolnych, pożegnaj je w 2023 roku bezpowrotnie - przepadną za dwa dni

Poza środą 27 grudnia pozostały jeszcze w 2023 roku tylko dwa dni robocze. To ostatnia okazja, by wykorzystać je jako dni wolne z tytułu urlopów, które nie przejdą na 2024 rok, bo przypisane są wyłącznie do jednego roku kalendarzowego.

Kto nie wykorzystał większości dni wolnych należnych mocą przepisów prawa pracy do tej pory, ten za 2023 straci co najmniej kilka jeśli nie kilkanaście dni do wolnego od pracy.

Jakie urlopy i dni wolne należą się za 2023 rok

Przede wszystkim każdy ma prawo do urlopu wypoczynkowe – w zależności od stażu pracy 20-dniowego lub 26-dniowego.
Taki urlop, co do tego nie ma wątpliwości, przechodzi na rok 2024, bo przedawnia się dopiero po trzech latach od terminu, w którym był wymagalny.

Niestety, nie dotyczy to urlopu na żądanie, który przysługuje co roku, ale choć udzielany jest w trybie specjalnym – nawet tego samego dnia co wniosek o udzielenie urlopu – to cztery dni urlopu na żądanie przysługujące w 2023 roku każdemu pracownikowi, jeśli nie zostały wykorzystane, nie zwiększą w 2024 r. puli dni urlopu, do którego ma się prawo w tym trybie, np. 4 niewykorzystane dni z 2023 roku plus 4 dni należne z 2024, razem 8 dni w 2024 roku.

Ujmując rzecz inaczej – zaległy urlop wypoczynkowy przejdzie w całości na 2024 rok, ale wyłącznie w trybie „zwykłym”.

Co z urlopem opiekuńczym 5 dni i zwolnieniem z powodu działania siły wyższej

Te dwa nowe tytuły do dni wolnych, które pojawiły się w kodeksie pracy w trakcie 2023 roku także są przypisane do roku kalendarzowego i niewykorzystane z jego końcem nie przechodzą na rok następny.

Były co do tego wątpliwości interpretacyjne, jak to często się dzieje przy nowych rozwiązaniach, ale Państwowa Inspekcja Pracy i samo ministerstwo pracy w wyjaśnieniach nie pozostawiło wątpliwości.

Dwa dni lub 16 godzin zwolnienia z pracy w sytuacji wystąpienia siły wyższej i konieczności pilnego zajęcia się przez pracownika sprawami domowymi lub rodzinnymi nie pomnoży prawa do zwolnień z tego tytułu do 4 dni lub 32 godzin w 2024 roku.

To samo dotyczy 5 dni nowego urlopu opiekuńczego.

W jednym i drugim przypadku z początkiem 2024 roku pracownicy będą mogli skorzystać z takich rozwiązań, ale w ramach nowych, nieskumulowanych limitów.

Tak samo jest w 2023 r. i było wcześniej, w latach minionych z 2 dniami na wychowanie dziecka – przysługującymi z mocy art. 188 kodeksu pracy (lub 16. godzinami) pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat.

28-29 grudnia 2023 roku to ostatnia okazja, by z tej rozległej gamy dni wolnych wykorzystać te, które na 2024 rok nie przejdą, o ile ich się wcześniej nie wykorzystało, lub „uratować” przed nieodwracalną stratą przynajmniej dwa dni wolne. ([email protected]) fot. MrGajowy3/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu