Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
03/12/2023 - 08:45

Nowa emerytura dla wdów i wdowców może wynieść nawet 10 093 zł, Sejm rozpoczął prace

Zgodnie z zapowiedziami, Sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to projekt poselski, który trafił do Sejmu – a właściwie sejmowej „zamrażarki”, bo w poprzednim układzie politycznym Sejm nie miał zamiaru nadawać mu legislacyjnego biegu – jeszcze przed wyborami. Można się spodziewać, że nowe świadczenie z ZUS zostanie szybko wprowadzone w życie.

Chodzi o poprawę sytuacji materialnej wdów i wdowców po śmierci emeryta, któ®a znacząco się pogarsza w sytuacji gdy koszty utrzymania maleją nieproporcjonalnie do spadku dochodów. Tę wadę ma rozwiązać nowe świadczenie dla wdów i wdowców.

W praktyce nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyodrębni z renty rodzinnej specjalną kategorię – renty rodzinnej dla wdowy lub wdowca po emerycie.

Nowa emerytura z ZUS dla wdów i wdowców: na czym polega

Idea nowej emerytury zwanej też wdowią rentą jest prosta. Teraz z chwilą śmierci współmałżonka drugi traci nie tylko bliską osobę, ale i znaczną część budżetu domowego jakim była jego emerytura. Wiadomo, że prowadzenie jednoosobowego gospodarstwa domowego wiąże się z wyższymi osobistymi kosztami, bo wcześniej wiele wydatków rodzinnych obciążało dochody pochodzące z dwóch różnych źródeł.

Na dodatek jeśli małżeństwo seniorów utrzymywało się tylko z jednej emerytury, to po śmierci emeryta współmałżonek może liczyć tylko na rentę rodzinną, która stanowi maksymalnie 85 proc. emerytury, jaką przed śmiercią otrzymywał współmałżonek.

Zasada zawarta w nowelizacji ustawy jest prosta – wdowa lub wdowiec otrzymywać będzie nowe świadczenie, które zostanie obliczone z uwzględnieniem jednego pełnego świadczenia dotychczasowego oraz 50 proc. świadczenia drugiego.

Tak zsumowane świadczenia dadzą nową emeryturę dla wdowy lub wdowca, z jednym tylko ograniczeniem – nie może być ona wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury.

Renta rodzinna dla wdowy lub wdowca wyniesie nawet 10 09 złote?

Podawana oficjalnie przez ZUS przeciętna emerytura wynosi 2 545 złotych, co oznacza że maksymalne nowe świadczenie dla wdowy lub wdowca wyniosłoby 7 635 złotych. Po waloryzacji emerytur, która nastąpi od 1 marca 2024 r. z pewnością przeciętna emerytura wzrośnie, podniesie się tym samy maksymalna wysokość emerytury wdowy i wdowca.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że we wrześniu 2023 roku przeciętna emerytura wynosiła 3364,42 złote, oznacza to, że limit nowej emerytury dla wdowy lub wdowca - niezależnie od przyjętego sposobu jej ustalania: własne świadczenie i połowa świadczenia zmarłego czy 100 proc. świadczenia zmarłego i połowa własnego - wynosiłby w 2024 roku ponad 10 000 zł (dokładnie 10 093,26 zł).

W praktyce warianty mogą być różne. Jeśli np. wdowa lub wdowiec nie ma własnych dochodów, to jej nowe świadczenie z ZUS będzie stanowiła suma własnego świadczenia jakie uzyska po śmierci współmałżonka w formie renty rodzinnej (maksymalnie 85 proc. emerytury zmarłego) oraz połowa tej emerytury po mężu. Gdyby jednak z rachunku wyszło, że korzystniej jest przejąć emeryturę współmałżonka, to do wyliczenia nowego świadczenia dodatkowo wzięte zostanie pod uwagę 50 proc. nabytej renty rodzinnej.

Gdy oboje małżonkowie przed śmiercią jednego z nich otrzymywali emerytury, nowe świadczenie zostanie ustalone w podobny sposób: cała emerytura (własna lub zmarłego – ta wyższa) oraz 50 proc. tej drugiej (znów: własnej lub zmarłego – tej niższej).   ([email protected]) fot. pasja1000/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu